E, 20.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Vabatahtlikud avastasid nelja päikesega planeedi

Arko Olesk
, Postimees/TLÜ
Vabatahtlikud avastasid nelja päikesega planeedi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kunstniku illustratsioon meist 5000 valgusaasta kaugusel asuvast planeedist PH1 (esiplaanil), mis tiirleb ümber kaksiktähe, mille ümber tiirleb kaugemal veel üks kaksiktäht.
Kunstniku illustratsioon meist 5000 valgusaasta kaugusel asuvast planeedist PH1 (esiplaanil), mis tiirleb ümber kaksiktähe, mille ümber tiirleb kaugemal veel üks kaksiktäht. Foto: Haven Giguere / Yale

Kaugete planeetide otsijad on viimastel aastatel leidnud hulgaliselt ebatavalisi taevakehasid, kuid planeet PH1 hämmastas isegi kogenud astronoome. See Neptuuni-suurune gaasiplaneet tiirleb neljast tähest koosnevas süsteemis.

Meist 5000 valgusaasta kauguselt avastatud planeet tiirleb ümber kaksiktähe, mille ümber tiirleb kaugemal veel üks kaksiktäht. Planeedi olemasolu sellises süsteemis on astronoomide hinnangul väga ebatõenäoline, kuna sel on nelja tähe gravitatsiooni juures keeruline leida stabiilset orbiiti.

«Kõigi nelja tähe tõmme tekitab väga keeruka keskkonna,» kommenteeris uudistevõrgule BBC Oxfordi ülikooli teadlane Chris Lintott, kes kuulus avastusele kinnituse andnud uurimisrühma. «Ometi paistab ta seal istuvat näiliselt stabiilsel orbiidil.»

Märksõnad
Tagasi üles