Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Alexey Datskovskiy: lisaraha tervishoidu

Alexey Datskovskiy FOTO: Erakogu

Arstide streiki jälgides sai ilmselt paljudele täiesti selgeks, et tervishoiusüsteemi ülesehitus vajab ajakohastamist, pikaajalist ja kindlat arenguvisiooni ning lisafinantseerimist. Kõige lihtsam oleks suurendada ravikulu, seejärel haigekassa hindasid ning süsteemi tulekski uut raha. Teine võimalus – patsiendi omaosaluse suurendamine – oleks ebapopulaarne lahendus, sest see koormus kukub haigete õlule. Poliitiliselt ei ole ilmselt kumbki variant kõige parem. Veel üks võimalus on mängida rahavoogudega süsteemi sees, jättes terviku muutmata, paraku see suurt efekti ei anna.

Tellijale Tellijale

Mitmed kindlustusettevõtted tegelevad vabatahtliku eraravikindlustusega enamikus Euroopa Liidu riikides, kus töötab juba ammu süsteem, mille järgi osa ravikuludest kannab erakindlustus. Ettevõtted saavad ravikindlustuse kindlustusmaksed kanda kuludesse. Sellega finantseeritakse põhiline osa ambulatoorsetest raviteenustest ja need raviteenused, mida riiklik süsteem ei kata, nagu profülaktika, hamba- ja taastusravi.

Näiteid ei ole vaja kaugelt otsida. Näiteks Lätis tasub tööandja töötaja ravikindlustuseks aastas umbes 200 eurot maksuvabalt ning selle arvelt tasub kindlustus töötaja ambulatoorsed ravikulud, profülaktika ja ka terviseennetuse (harrastussport). Seal, kus töötab paralleelselt kaks süsteemi, on riik enamasti kehtestanud piirid, mille ulatuses saab ettevõte iga töötaja kohta maksusoodustust. Enamasti on vabatahtlik ravikindlustus organiseeritud tööandjate kaudu grupikindlustusena. Kui vaadata kindlustusseltside pikaajalisi tulemusi, võib öelda, et kindlustusseltsid kannavad süsteemi tagasi enamasti üle 95 protsendi saadud kindlustuspreemiatest. Erakindlustusandjad on valmis osa vastutusest enda peale võtma ja konkurents sel turul on tihe.

03.12.2021 05.12.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto