Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Unistused ei sure

Mart Juur FOTO: Peeter Langovits

Mõni unistab kuulsusest, mõni rikkusest. Mina unistan kodanikuühiskonnast.

Tellijale Tellijale

Kodanikuühiskonnas ei sure demokraatia meie silmade all. Kodanikuühiskonnas on kaitstud inimeste põhiõigused ja -vabadused, kõigil on võimalik mõjutada poliitilisi otsuseid. Kodanikuühiskonnas ei ole valelikku poliitikat ja ebaeetilisi poliitikuid. Poliitika on aus, poliitikud pakatavad eetikast ja moraalist. Toimub kodanike pidev omaalgatuslik koostöö, lakkamatult arutatakse avalikke asju, vahetpidamata peetakse nõu ja korraldatakse ümarlaudu, kus pakutakse teed, kohvi ja küpsiseid, mida võib igaüks süüa kuni lõhkemiseni. Kodanikuühiskonnas langetatakse otsuseid täielikus üksmeeles, otsuste elluviimiseks panustab igaüks oma võimete kohaselt, olgu need nii suured kui tahes.

Kodanikuühiskonna oluline osa on kolmas sektor ehk mittetulundussektor, selle tähtsus kasvab pidevalt. Mitte keegi ei taotle kasumit, eesmärgiks saab üleüldine heaolu. Majandust kodanikuühiskonnas ei ole. Majandus on kõiki ära tüüdanud. Majandus takistab kodanikuühiskonna harmoonilist arengut.

30.11.2021 01.12.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto