Sisukord
Arvamus
Postimees
26.05.2020
Maasikakasvatajad paljastavad tööjõu leidmise tegeliku takistuse (43) Eesti Koroonaäpp võib valmida jaanipäevaks Eesti laeva meeskonnal avastati koroonaviirus Eesti lühiuudised Vabaerakond ja Elurikkuse Erakond panevad valimisteks seljad kokku (1) Saatuslikud tunnid, mis nõudsid Leito elu (1) Fotojahi saak: kohevast karust uhkes kuues lutikateni Majandus Põhimõtteline vaidlus võib kaasa tuua ajaloolise pöörde (2) Majanduse lühiuudised Eesti lennunduses algas koondamine (1) Välismaa Kohalik vaade ⟩ Kriis kütab pingeid Hispaania ühiskonnas ja poliitikas KOMMENTAAR. «Detailide pärast muretseme homme»-kõnelused kulgevad vanal kursil Ühendriigid hoiatasid Hiinat sanktsioonidega Moskvas suri «Hitleri alligaator» Karantiiniaja kitsikus muudab näljased linnarotid agressiivseks (2) Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: üks hoop, kaks kärbest Martin Kutti: piirangud lihtrahvale (4) Edward Lucas: Praha asub Viinist läänes Akadeemikud: sammud elamist vääriva tuleviku poole Urmo Saareoja: autoüritused tulid vahepeatusena Tõlkes leitud Eesti: kas Eestis leiab tee inglise keeles? Kultuur Arvustus ⟩ Vabadus on orjus (33) Arvustus ⟩ Armastus ülemate vastu (3) Sport Tõnistet häirib asjaolu, et Sõõrumaa keskendub rahale (3) Euroliiga hooaeg on ametlikult läbi Tervis Koroonakriis survestab äreva ootusega Tervise lühiuudised Tallinn Naissaarele ja Aegnale hakkab sõitma uus laev Tartu Koroonauuringu kolmas nädal annab hinnangu vabamaks muutunud oludele Jalakäijate ohutuse peale tuleks rohkem mõelda Aksel Part: Tartu uus suund Kohus mõistis väidetava rünnaku ohvri valeütluste andmises süüdi (7) Bussiinfosüsteemi tablood olid terve eriolukorra aja remondis Tartu lühiuudised Maasikakasvatajate mure hakkab kajastuma eestimaise marja hinnas (40) Kevadilm meelitas inimesed peenrasse (1) Näitus, mis tekitab hajusaid ja ebamääraseid meeleolusid Kultuuri lühiuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mari-Liis Jakobson: populismi kahe teraga mõõk

4 min lugemist
Mari-Liis Jakobson FOTO: Mihkel Maripuu / Postimees

Mari-Liis Jakobson kirjutab, et uuringu «Populism Baltikumis» tulemused kinnitavad: vähemalt viimaste valimiste kontekstis polnud populism Eestis kuigi levinud strateegia. Äsjased sündmused viitavad, et olukorra muutumine pole välistatud.

Tellijale Tellijale

Mis on populism? Populism on poliitikastrateegia, mille keskmes on riigi võimueliidi ja rahva vastandamine, tõotus pidada rahva tahet ülimuslikuks ning konkreetset poliitilist jõudu rahva tahte kandjaks. Populism on sageli protestimeelsuse kandja, vastandudes tugevalt valitsevatele jõududele ja nende kordasaadetule, väites, et vaja on midagi hoopis teistsugust. Nii võiks populistlikeks lugeda selliseid poliitikaettepanekuid, mis peaksid muutma olukorda üsna kardinaalselt.

Populismil on ka variatsioone – saab rääkida parempopulismist, mille keskmes on anda rohkem vabadust ja võimalusi «tavalisele inimesele», ning vasakpopulismist, kus on keskmes ümberjagamine ja rahva heaolu. Eristada saab radikalismi ning üsna mahedat demokraatlikku populismi. Erinevalt saab määratleda ka seda, kes on «rahvas» või «tavaline inimene» – kas nende hulka arvatakse kõik elanikud või tehakse erandeid, välistades näiteks teatud vähemused.

25.05.2020 26.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto