Sisukord
Arvamus
Postimees
06.07.2020
Estoonlased lahkavad Aivar Mäed tabanud süüdistuste tagamaid (4) Eesti Eesti lühiuudised Riigikogu koguneb arutama töölubade pikendamist Martin Helme lubab uut tooni Riigikülasse tulekivi tooma Majandus Majanduse olukord on halb, aga tulevik pakub lootust Majanduse lühiuudised Välismaa Uued viiruskolded sunnivad tuhanded inimesed koduseinte vahele Välismaa lühiuudised PÕHJALA VAADE ⟩ Noori rõhub stress ja ühiskondlik surve Doonau delta traditsiooniline eluviis taandub mootorimüra ees Arvamus Peatoimetaja Mart Raudsaar: ajakirjandus ei ole kohus (1) Juhtkiri: EKRE ujub jõuliselt vastuvoolu (2) Juku-Kalle Raid: dalai-laama juubelil on paras meenutada, et ükski autoritaarne suurriik ei ole lihtsalt niisama altruistlik Raimond Kaljulaid: kuidas toetada maaomavalitsusi? 5. juuli 1940: valimisetendus algab Kultuur Kapitalist astub kirikusse ja küsib: «Palju maksab?» Elab veel funk Kultuuri lühiuudised Kas on kerge olla noor?* Sport Tänak meelitas Viru rallile oodatust rohkem pealtvaatajaid Spordi lühiuudised Karistused rikkusid Hamiltoni nädalavahetuse Flora võidutses, Trans kurvastas, Paide rõõmustas Tartu Piret Bristol: muutuste arhitektid Ott Kiens: roheline orav Tartu linnapildis Parkide elurikkuse projekt ei taotlegi harjumuspärast ilu Autovabaduse puiestee avanes rõõmsalt ja rahvarohkelt Tartu lühiuudised Koroonaepideemiajärgne aeg hoiab kliinikumi töötajad valvel (3) Värvika ajalooga Kavastu jõeparv sai uue kuue Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kui pööraks selle ratta vastupäeva?

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Maapiirkondade tühjaksvalgumine on ennasthoogustav protsess, just nagu mäest alla tuiskav lumepall – mida suurem, seda kiiremini, mida kiiremini, seda kogukam. Kust see täpselt alguse saab, kes teab. Teada on, et ühel hetkel jõuab see leivateenimise küsimuseni: kus töö, seal kodu. Kui kaob töö, kaovad inimesed, kui kaovad inimesed, kaovad koolid, poed ja apteegid, kui kaovad need, kaob veel enam töökohti ja veel enam inimesi – kuni jäävad järele pimedad aknad ja kinnituisanud teedel lund keerutav tuul.

Tellijale Tellijale

Tänases loos leiab kinnitust, et seda protsessi käigus hoidnud ja kannustanud arusaamad nõjatuvad vaid osaliselt tõsiasjadele. Vähemalt see, mis tööpuudusesse puutub, ei pea just alati paika. Mitmes maakonnas – Viljandimaal, Tartumaal, Läänemaal ja Jõgevamaal – oli läinud kuu seisuga tööpuudus alla viie protsendi. See tähendab, et tööta on peamiselt vaid need, kelle jaoks töö leidmine prioriteet ei ole. Pigem on olukord vastupidine: kui millestki puudus on, siis on need töötegijad. Ja mitte sugugi üksnes hoogsalt kasvavas IT-sektoris. Puudus on headest oskustöölistest – juustumeistritest, mööblitegijatest, puuseppadest, metallitöölistest. Häid töötajaid meelitatakse eluaseme või transpordikompensatsiooniga, kuid sellest hoolimata ei ole neid kerge leida.

Kuid kui tööpuudus ei ole paljudes piirkondades enam probleemiks, pigem vastupidi, siis miks elu endiselt maalt välja voolab? Miks hoitakse jonnakalt kinni uskumusest, et väljaspool Tallinna-Tartut ei ole elu elamisväärne?

04.07.2020 06.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto