Sisukord
Arvamus
Tänane leht
27.10.2020
Uus-Meremaa ajakirjanik: Eesti luure teadmisel veeti Estonial relvasüsteeme (41) Eesti Uus piirang sunniks baare varem sulgema (2) Helme umbusaldamise plaani kohal on mustad pilved (52) Kohus saatis Ida-Virumaaal tegutsenud narkodiilerid pikaks ajaks vangi (1) Eesti lühiuudised (1) Urmas Reitelmann lahkub ERRi nõukogust (1) Haigekassa õppis hankeprobleemidest Majandus Majanduse lühiuudised Samsungil algab uus ajastu Võlgades Levikom vuntsib end 5G-konkursiks üles Eesti kerkib jõukuselt maailma 33. riigiks (3) Välismaa Välismaa lühiuudised Kohalik vaade ⟩ Leedu valimiste võitjat ootab ees põletatud maa (1) USA valimised: tippteadusajakirjad on üksteise võidu Bidenile toetust avaldamas (2) Arvamus Juhtkiri ⟩ Leedu muudab kurssi (1) Hebo Rahman: Poolas toimuv pole okei (24) Kristi Raik: kas vaba maailm saab jälle juhi? (23) Jaan Männik: suurinvesteeringud vajavad tööjõudu, mida pole (5) Tarmo Pikner: murdumatu liit REGIONAALARENG ⟩ Toomas Koobas ja Margus Maasing: digitaristu väljaehitamine vajab riiklikku tervikplaani REGIONAALARENG ⟩ Antti Roose: ülikiire internet ei vaja riigipööret Marge-Marie Paas: Fanny de Sivers vääriks mälestusmärki REGIONAALARENG ⟩ Andres Metsoja: andmesideteenuse tagamine on riigi kohustus REGIONAALARENG ⟩ Raul Siem: kaabelvõrgu arendamine on prioriteet Kultuur Kultuuri lühiuudised Püstitati publikurekord: noorus, tuli ja sära klaverimuusika festivalil Vaataja, astu «Ümarlaua» kogukonda! (1) Krimilugu, mille kahtlusalused pärinevad KuKu klubist Jude Law võimas roll: inimhinge kõdunemise visuaalne ilu Sport Spordi lühiuudised Eesti motoäss leidis hooaja lõpus õige retsepti Soomlased nurisevad taas Rally Estonia majutuse hinna üle Tartu rattaklubi asendab Prantsusmaa hakklihamasinat Tervis Tervise lühiuudised Eesti lapsest kasvab närb liikuja ja passiivne lõbustuste vastuvõtja (1) Teadus USA valimised: tippteadusajakirjad on üksteise võidu Bidenile toetust avaldamas (2) Tartu Odavama paberkirja saatmist tuleb mitu päeva ette planeerida (1) Tanel Tein: pallaslaste toetuseks – vapruse, vabaduse, rõõmuga (1) Tulevik ja Tammeka läksid mängu ajal kähmlema, võidu võtsid tartlased Tartu lühiuudised Uus lodjakoda ehk väga suur vanaaegsete tööriistadega paadikuur Baskerville’ide koeraga pimedas nagisevas teatrisaalis Tartu kultuuri lühiuudised Lisete Reineberg: lõpetagem ajaga manipuleerimine (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Urmas Sutrop: tiigri äratamine

2 min lugemist
Eesti Keele Instituudi direktor Urmas Sutrop. FOTO: Egert Kamenik / Postimees

Loen uudiseid, et Eesti on teel Euroopa Kosmoseagentuuri täisliikmeks saamisele lähema kolme aasta jooksul, plaanime tegeleda satelliidipiltide analüüsiga ja maapinna seirega kosmosest. Ma olen selle üle uhke.

Tellijale Tellijale

Aga kas sellest piisab, et äratada noorte huvi tehnoloogiate ja reaalteaduste vastu? Tahame ju, et noored valiksid teadlase või inseneri elukutse. Soovime, et Eesti oleks paik, kus tasub elada. Siin arendatakse kõrgtehnoloogiat, kulutatakse vähe toorainet ning toodetakse kõrget lisandväärtust. Aga oleme ka mures, et meie IT-tiiger on tukastanud või, mis veelgi hullem, tardunult talveunne jäänud.

Aga mis oleks, kui saadaks oma IT-tiigri kosmosesse. Taevas on meid alati huvitanud. Päike, Tähed ja Kuu käisid juba Kalevipoja ema Linda juures kosjas. Muistse maailmapildi ehk taevapildi on lahti kirjutanud meie paleoastronoomid eesotsas Heino Eelsaluga. Tunneme uhkust oma suurte astronoomide Ernst Öpiku ja Jaan Einasto üle. See on lausa uskumatu, et meie väike rahvas osaleb kosmose uurimisel ja hõlvamisel. Meie tudengid on lapsena lugenud Sipsiku lugusid ja nüüd ehitavad nad kingakarbisuurusi satelliite, mida kosmosesse saata. Sipsik käis kingakarbiga teadupoolest Kuul ära ja maandus edukalt aias.

26.10.2020 27.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto