Sisukord
AK
Tänane leht
01.10.2020
Randpere: Estonia huku uurimine tekitas tohutut umbusku Eesti Püromaan püüdis süüdata Tallinna laulukaart Eesti lühiuudised Nädala pärast võib haiglaravi vajada kümmekond inimest rohkem kui praegu (2) Riigi rahakülv jõuab igale põllule Riigi programm ei pruugi seksuaalkurjategijat aidata (1) Tallinna kergliiklustee uus projekt päästab 150 puud mahavõtmisest Majandus Majanduse lühiuudised Valdav osa riigi tuleva aasta investeeringutest voolab betooni Tööstustoodangut tabas augustis jälle langus Valitsuse vähene abiraha nörritab turismifirmasid Välismaa Venemaa pingutas suurõppusega muskleid Välismaa lühiuudised Venemaa jaoks oli Kavkaz-2020 edukas Saksamaa paneb pidutsemisele piiri Tšehhi ja Slovakkia valmistuvad uueks eriolukorraks Trump veeres buldooserina teledebatist üle Arvamus Juhtkiri: seninägematu presidendidebatt Aimar Altosaar: miks ma sallin ükskõikseid (2) Aivar Kokk: II pensionisammas on omandiõiguse paroodia Tarmo Kruusimäe: millal lõppes vastupanu? Mihkel Kunnus: riik ei saa seksuaalvähemusi aidata (1) Tarmo Pikner: meie rahvuslikud augud Tiina Tambaum: vanaema telefoni otsas Kadri Vare: millal valmib eesti keeletehnoloogia? JULGEOLEK ⟩ Kadri-Ann Lee: tõhus ennetustöö aitab jõuda vägivallaohvrini JULGEOLEK ⟩ Perevägivalda uuriti vaatamata koroonakriisile JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: naisepeksja, kelle eest sina sõtta lähed? Kultuur Päikese hullus ja neetud tsivilisatsioon (1) Kus on rock? Kus on post-? Vilde viimased triibulised Kõik peale hevi on täitsa mõttetu!? Sport Spordi lühiuudised Kanepi karjääri lõpp pole kaugel, aga millal saab tulevik selgeks? Flora ja Eesti jalgpalli jaoks ajaloolise tulemuse ees seisab Horvaatia gigant Sõõrumaa, Šmigun-Vähi ja teised valasid Kalevi staadionil higi Muutuste keerises Toyota rallitiim teeb veel ühe vangerduse Kas Raieste ja Baskonia suudavad koroona-aasta imet Euroliigas korrata? Maa Elu Hobune teeb väiketalus paljud tööd ära Sibul kasvas hästi, ent jäi töökäte puudusel põllule Nädala mõte: liiga palju vaatenurki Arvo Aller: tagasilöögid on alles tulemas Kas koroona tõmbab põllumajandustehnika messidele kriipsu peale? Ettevõtjad lahendavad probleeme, milleni riik ei jõua Iseäralik lugu: sügislehtede värvid jäävad aasta-aastalt tuhmimaks Kleopatra ja Nofretete ilu saladus oli potidoktor Mida hakata peale roheliste tomatitega? Sügisel kärbi kevadel õitsvaid hekke ja põõsaid Popi ökotalus kasvavad maja taga maitse- ja ravimtaimed Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tõnis Kahu: rikutus ja vabadus

5 min lugemist
Tõnis Kahu FOTO: Lauri Kulpsoo

On arvamus, mille kohaselt popkultuuril on võime lagundada diktatuuri, just nagu see väidetavalt juhtus teatud määral Nõukogude Liiduga. Vaadake või dokumentaalfilmi «Disko ja tuumasõda», kus kirjeldatakse Eesti parteijuhtide abituid katseid blokeerida Soome televisiooni. Küsimus, mis on oluline ja mida küsis ka tollane kommunistlik diktatuur oma kabinettides, oli lihtne: mis ikkagi on selles populaarkultuuris kahjulikku?

Tellijale Tellijale

Üks võimalik vastus rääkis midagi nõukogudevastasest sõnumist, aga seda oli – kui mõned ilmselged erandid välja arvata – väga raske fikseerida. Lääne popmuusika ja filmid ei öelnud otsesõnu ju midagi kehtivale korrale vastalist. Võib-olla oli tõele lähemal see, et popkultuur n-ö propageeris läänelikku elulaadi. Kuid vähemalt minu jaoks polnud asi sõnumis, mida see popkultuur kandis, vaid tolles kultuuris eneses. Selles, et ta lõi illusoorse ühtekuuluvustunde, kogukonnatunde väljaspool neid raame, mida diktatuur mulle anda suvatses. Ma sain oma lemmikplaate kuulates rääkida teiste, kaugete inimestega ja nende inimeste kõne jõudis otse minu ellu.

Alles aja möödudes hakkasin rohkem mõtlema, mis siiski täpselt toimus. Ma käsitlesin popkultuuri kui vabastavat, kuid taipasin alles hiljem endalt küsida, kas see ikka oli nii. Tänu filmidele ja plaatidele sain ma ehk harrastada pigem teatavat eskapismi. Ma kuulasin Ameerika Häälest kirjeldusi inimõiguste rikkumisest Nõukogude Liidus, kuid samas olid minu kultuurilised reaktsioonid vähem poliitilised.

30.09.2020 01.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto