Mees kolmandalt planeedilt

2 min lugemist
Mart Noorma FOTO: A.Peegel

Soome teadlane Pekka Janhunen mäletab esimest kohtumist Mart Noormaga. Eestlane palus koostöövõimaluste arutamiseks kokkusaamist, seejärel kohvikus maha istudes ei olnud pikka juttu. «Ma soovin su eksperimendi kosmosesse saata,» teatas Noorma Janhunenile.

Tellijale Tellijale

«Minu jaoks oli väga lihtne öelda «jah», Mart korraldas kõike,» meenutab Janhunen, istudes sel esmaspäeval Tallinna teletorni pungil täis kinosaalis. Mõni hetk tagasi oli aplausi saatel tõstetud kate ja klaaskuppel satelliidilt EstCube-1, mille pardal oligi osa Janhuneni eksperimendist: kümnemeetrine jupike imepeenikest traati, mille lahti kerimist kosmoses katsetatakse. Kümnetest sellistest traatidest, küll märksa pikematest, saab kokku panna päikesepurje, potentsiaalselt kõige kiirema tähtedevahelise kosmoselaeva liikumisviisi.

Esitlust hoogsalt juhtinud Noorma tõmbus otsustavaks hetkeks tagaplaanile, andes satelliidi paljastamise au noortele meestele, kelle käed on kuubiku kallal kõige rohkem askeldanud. Hiljem, kui ajakirjanike ja pressifotograafide murd on juba lahkunud, kannab ta hoolt selle eest, et kõik satelliidi meeskonna liikmed ning projektile kaasa aidanud sõbrad ja toetajad saaksid koos EstCube’iga pildile.

23.02.2021 24.02.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto