Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Juhtkiri: liiga väike tekk, liiga palju külmetajaid

FOTO: Urmas Nemvalts

Sotsiaalministeeriumi algatatud hea tahte koostöökokkulepe tervishoiusüsteemi jätkusuutlikkuse tagamiseks on üks konkreetsemaid asju, mida tervishoius viimasel ajal on tehtud. Viimane nii asjalik samm oli üle kümne aasta tagasi vastu võetud haiglavõrgu arengukava. Tõsi, see pälvis toona tõsist kriitikat ja sellest osa on seni ellu viimata. Ometi on aeg näidanud, et just arengukavas plaanitud poole on elu ise haiglavõrku suunamas.

Tellijale Tellijale

Kriitika sai osaks ka praegusele hea tahte koostöökokkuleppele. Tervishoiutöötajate viis organisatsiooni andsid teada, et nemad leppele alla kirjutada ei kavatse, sest sellega raha tervishoiule juurde ei tule.

Koostööleppes välja toodud ideed on head ja õiged ning arutamist, läbi vaatamist ja tegemist vajavad asjad on selged ja konkreetsed. Kui me elaksime ideaalses maailmas, siis nii just süsteemseid poliitilisi otsuseid tegema peakski: kõigi asjassepuutuvatega arutades ja nende arvamusega arvestades. Paraku me elame maailmas, kus peame arvestama ka paljude muude tingimustega, ja piiratud hulgal raha on üks neist. Just raha piiratusest tuleneb ka tervishoiusüsteemi eri osade ootuste kokkusobimatus. Allkirja leppele oodatakse kõigilt, samas on ilmselt paratamatu, et kui juba õdede liidu ja arstide liidu soovid ei kattu, siis on selge, et näiteks eratervishoiuasutuste liidul ja arstide liidul ei ole kõigis aspektides kattuvad huvid.

03.12.2021 05.12.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto