P, 29.01.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tammsaare ja Variuse vaimsus

Pille-Riin Purje
, teatrikriitik
Tammsaare ja Variuse vaimsus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tammsaare lainel: Käthe Hansen (Ene Järvis) ja Aleksander Sibul (Väino Rast).
Tammsaare lainel: Käthe Hansen (Ene Järvis) ja Aleksander Sibul (Väino Rast). Foto: Teet Malsroos

Heidi Sarapuu autorilavastustes on tugev vaistlik võime tunnetada seda, mis õhus: möödanikku elustades kõnetavad Variuse näitemängud tingimata vahetult tänapäeva. Nõnda lisanduvad elutargale ohkele «pole midagi uut päikese all» kohati õige terav-tabavad, aga humoorikad nükked tänase ja, prohvetliku hoiatusega pooleks, homsegi kultuurisituatsiooni kohta.


Eks kinnita seda pealkiri «Kui me elasime raamatukogus…», milles nostalgia põimub lootusrikkusega. Raamatukogu kui riigi «paberline peaaju» on konkreetne tegevuspaik, aga ka süvenemis- ja mõtlemisvõimelise, haritud elukeskkonna sümbol.

Variuse lavastus esietendus uues mängukohas, Tallinna keskraamatukogu saalis, päev enne A. H. Tammsaare 135. sünniaastapäeva. Tammsaare on üks peategelasi, tema 60. sünnipäeva tähistamine 1938. aastal üks keskseid sündmusi.

Tagasi üles