Sisukord
Arvamus
Postimees
27.05.2020
Maasikakasvatajad paljastavad tööjõu leidmise tegeliku takistuse (43) Eesti Piiride avamine tõi Soomest 10 nakkusjuhtumit Ubja lähistel varises sisse vana kaevanduskäik Aab: Rail Balticu Pärnumaa trassi nihkumine ei ole välistatud Eesti lühiuudised Video ⟩ «Ujusin üle ja nägin Euroopa Liidu märki.» 38-aastane Aafrika Põhja-Koreast pagenud mees räägib oma põgenemisloo Majandus Üle hulga aja laenu võtnud Eesti plaanib veel laenata Majanduse lühiuudised Bolt loodab saja miljoni euro abil turuosa kasvatada Saksamaa valitsus haarab Lufthansas ohjad Maksepuhkusel iga kümnes laen Töötajate palgaootus on kahanenud Kohus vaeb uue õlitehase ehitusluba Välismaa Euroopa rohelised kritiseerivad Eesti investeeringut põlevkiviõlitehasesse Välismaa lühiuudised Kriitikud peavad eriolukorra lõpetamist Ungaris sisutühjaks žestiks Kosmoselendudele koidab uus ajastu Arvamus Mart Raudsaar: uus dimensioon ajakirjanduses Maarja Vaino: hea hautise retsept Andres Peets: maksma peab tee kasutaja, mitte auto omanik Andres Herkel: aeg e-valimised maailma viia Erkki Bahovski: vana normaalsus Uno Ainsoo: ületootmine maasikapõldudel Kultuur Kuidas mõjutab tehnoloogia inimeste enesetaju? Eino Tambergi sünniaastapäeva tähistatakse suurejooneliselt Ivo Felt: karta on massilist B-filmide puhangut Sport Spordi lühiuudised Urmo Aava ralli MM-etapist Eestis: meie puudused võivad olla tugevused, kui neisse ise usume Erki Nool ootab päeva, mil tema tippmark kukub Tartu Doktor Väino Sinisalu elutöö ei ole tehtud Jüri Saar: Puhuge! Kõvemini! Urmas Kruuse: kriisist saadud kogemus tuleb enda kasuks tööle panna Peep Peterson: nõuan ausaid maasikaid! Linnavalitsuse veebikoosolekule tikkus kutsumata külaline Koroonakriis nullis Tartu raekotta lifti ehitamise Tartu lühiuudised Linn lükkab majanduslanguse hirmus lasteaia kalli remondi edasi Kaasava eelarve ideedest paistab sportlik eluviis Elektrirattaid saab nüüd tasuta parklas laadida Kultuuri lühiuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mikk Sarv: maatöö ja töömaa

2 min lugemist
Mikk Sarv. FOTO: Elmo Riig / Sakala

Silvi Vare äsja ilmunud sõnaperede raamatus «Eesti keele sõnapered» (Eesti Keele Sihtasutus 2012) on meie keele suurimateks sõnaperedeks sõnade maa ja töö ümber moodustunud sõnapered 1400 sõnaga. Arvukuselt järgmised sõnapered on pea poole väiksemad, 800-sõnalised. Selline tõsiasi on tähendusrikas. Millegipärast on just need kaks sõna meie meelest nii olulised, et moodustame neist rohkem uusi sõnu kui kõigist teistest. Iseloomulikult on olemas on ka sõnad maatöö ja töömaa.

Tellijale Tellijale

Maa-sõnast võis seda küll oodata – meie rahva varasem enesenimetus maarahvas, nii nagu ka meie keele varasem nimetamine maakeeleks toetab seda. Meil on maatargad, maaemad, maaisad, maavanaemad, maatõud, maailm – kõik hea algabki maast. Maa on püha, eriti ühel päeval aastas – suurel ristipäeval ehk taevaminemispühal, 40 päeva pärast lihavõttepühi. Vadjalaste jaoks oli selle päeva nimeks maahingamispäev, sisuliselt ka meie maal. Sel päeval ei tohtinud maad kaevata ega künda, samuti ei tohtinud viga teha millelegi, mis maast kasvas. Kaugel Obi jõe ääres on hõimurahvas mansid, kelle keeles oma asumisala nimeks on samuti Maa. Sama sõna on samas tähenduses veel paljudel rahvastel, kuuldavasti India ookeani ääres draviidi rahvastel, samuti Põhja-Ameerika kirdeosas algonkini rahvastel. Nii võib tõesti öelda, et maarahvas olla on uhke ja hää!

Veelgi põnevam on lugu sõnaga töö. Paarkümmend aastat tagasi korraldasime Ülo Vooglaiu juhtimisel Raplamaal Pirgu Arenduskeskuses arutelupäeva, et lahti mõtestada sõna «töö». Tõdesime, et meie keeles ei ole sel sõnal negatiivselt mõjuvaid seoseid, nagu näiteks venekeelsete sõnade rabota – ‘töö’ seos sõnaga rab – ‘ori’ või sõna trud ‘töö’ seos sõnaga trudno – ‘raske’. Vooglaid sõnastas päeva lõpuks: «Töö on eesmärgistatud tegevus tarbimisväärtusega toote valmistamiseks, teenuse osutamiseks või keskkonna korrastamiseks.»

26.05.2020 27.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto