Sisukord
AK
Postimees
27.05.2020
Maasikakasvatajad paljastavad tööjõu leidmise tegeliku takistuse (43) Eesti Piiride avamine tõi Soomest 10 nakkusjuhtumit Ubja lähistel varises sisse vana kaevanduskäik Aab: Rail Balticu Pärnumaa trassi nihkumine ei ole välistatud Eesti lühiuudised Video ⟩ «Ujusin üle ja nägin Euroopa Liidu märki.» 38-aastane Aafrika Põhja-Koreast pagenud mees räägib oma põgenemisloo Majandus Üle hulga aja laenu võtnud Eesti plaanib veel laenata Majanduse lühiuudised Bolt loodab saja miljoni euro abil turuosa kasvatada Saksamaa valitsus haarab Lufthansas ohjad Maksepuhkusel iga kümnes laen Töötajate palgaootus on kahanenud Kohus vaeb uue õlitehase ehitusluba Välismaa Euroopa rohelised kritiseerivad Eesti investeeringut põlevkiviõlitehasesse Välismaa lühiuudised Kriitikud peavad eriolukorra lõpetamist Ungaris sisutühjaks žestiks Kosmoselendudele koidab uus ajastu Arvamus Mart Raudsaar: uus dimensioon ajakirjanduses Maarja Vaino: hea hautise retsept Andres Peets: maksma peab tee kasutaja, mitte auto omanik Andres Herkel: aeg e-valimised maailma viia Erkki Bahovski: vana normaalsus Uno Ainsoo: ületootmine maasikapõldudel Kultuur Kuidas mõjutab tehnoloogia inimeste enesetaju? Eino Tambergi sünniaastapäeva tähistatakse suurejooneliselt Ivo Felt: karta on massilist B-filmide puhangut Sport Spordi lühiuudised Urmo Aava ralli MM-etapist Eestis: meie puudused võivad olla tugevused, kui neisse ise usume Erki Nool ootab päeva, mil tema tippmark kukub Tartu Doktor Väino Sinisalu elutöö ei ole tehtud Jüri Saar: Puhuge! Kõvemini! Urmas Kruuse: kriisist saadud kogemus tuleb enda kasuks tööle panna Peep Peterson: nõuan ausaid maasikaid! Linnavalitsuse veebikoosolekule tikkus kutsumata külaline Koroonakriis nullis Tartu raekotta lifti ehitamise Tartu lühiuudised Linn lükkab majanduslanguse hirmus lasteaia kalli remondi edasi Kaasava eelarve ideedest paistab sportlik eluviis Elektrirattaid saab nüüd tasuta parklas laadida Kultuuri lühiuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Saime taas poeesiasignaali

2 min lugemist
Raamat Juku-Kalle Raid «Juku-Kalle Raid ja teisi luuletusi» Ema ja Isa OÜ, koostanud ­Maris Jõks FOTO: Repro

Luulekogu pealkiri ajab natuke segadusse, justkui oleks ka JKR luuletus. Ta ongi elanud oma elu kunstipäraselt, on olnud terava sulega kirjamees läbi aegade, mis talle ka kindlasti arvukalt vaenlasi toonud. Meie ees on raamat, mis avab poliitiku ja ajakirjaniku elu inimlikumat ja haavatavamat poolt. Romantilised tundetulvad vahelduvad teoses elu- ja kunstiküpse inimese rahulike mõtisklustega.

Tellijale Tellijale

Mitte ilmaasjata ei ütelda, et luuletaja süda on nii avar, et sellesse mahub terve maailm. Pole kurbust, milles luuletaja ei oleks osaline. Langetasin minagi pisara selles kohas, kus luuletaja kirjutab, et vahel tuleb talle külla mõni haige sõber, küsib pudelit viina, vaatab ühes korteriomanikuga mustvalget kurba filmi ning nutab hääletult.

Niisugune melanhoolne meenutus teeb iga lugeja nukraks, samas aga kompenseerivad seda nukrust luuletused lindudest, leevikestest, karudest jpm. Raid on loodusega sina peal ja kõik, mis on juhtunud loodusega, on juhtunud ka temaga. Ta on üks väheseid meie poeete, kelle luulest kostab pidevalt nurmede, niitude, kaskede ja koskede helinat.

Mõnikord, luulekogu keskel, luuletaja tase langeb ja ta kaldub väheütlevatesse targutustesse, teeb juttu koduvõtmetest, kojutulekust ja sõpradest. Samas peaks nende sõnade taga rohkem olema; ma tean, millised on Raidi sõbrad, ja isegi seda, kus ta kodu uks asub. Seal peaks olema midagi palju enamat kui sellised targutused. Juba Shakespeare ja Jonson teadsid seda: kui juba vabavärssi taguda, siis olgu värsis ikkagi ainukordne, blankvärsile omane rütm. See oleks võinud ka Raidile enne kirjutama asumist selge olla.

26.05.2020 27.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto