R, 22.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kuldsed aastad küll, aga kuidas toime tulla?

Sirje Niitra
, toimetaja
Facebook
Comments

Swedbanki eraisikute rahaasjade teabekeskuse juhataja Anne Sägi oskab soovitada, kuidas kohaneda pensionärina sissetuleku vähenemisega ja planeerida oma rahaasju nii, et rahapuudus ei kammitseks edasist elu. «Mida vanemaks inimene saab, seda enam soovib ta oma rahaasju pikemalt ette planeerida – nooruse muretus on kadunud, ent väga kiirelt ja kardinaalselt midagi muuta on keeruline. Rahaline seis, mida varem aitasid paremuse suunas lükata palgatõusud ja lisatööd, võib pensionipäeval tunduda küllaltki karm,» tõdeb Sägi.

Aina enam sõltub pensionäri toimetulek sellest, kuidas ollakse end varem rahaliselt kindlustanud, kuid ka oskustest oma rahaasjadega nutikalt toime tulla. Võtmesõnaks on planeerimine ehk eelarve koostamine, mis aitab jagada raha otstarbekalt ja leida võimalusi kokkuhoiuks. «Kui teada, millele täpselt raha läheb, on hõlpsam leida ka võimalusi, kuidas kokku hoida. Eelarve tuleks koostada vähemalt aasta peale, detailselt ühe kuu kaupa lahti kirjutades, kuna nii on lihtsam rahalised eesmärgid eelarvega siduda ja suuremaid kulutusi planeerida,» õpetab Sägi. Ootamatult võib raha vaja minna nii ravimite, uute prillide kui ka suurema hambaarstiarve jaoks.

Eelarves tuleks esmalt ära märkida püsikulud: kommunaalmaksed ja kodule minevad summad. Kindlasti tasub igalt teenusepakkujalt uurida, millised soodustused on pensionäridele ette nähtud. Vajalikke oste sooritades tasub oodata allahindlusi.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles