Sisukord
Arvamus
Postimees
12.08.2020
Joakim Helenius: võtan Eesti kodakondsuse ja astun parteisse! (71) Eesti Helme: jutt huvide konfliktist on poliitiline malakas Eesti lühiuudised Emapiimapiknikul jagati kogemusi Ilissoni võluvitsad: digipädevus ja tulevikuoskused Hiidpalgaga haridusametnik näitas veenvalt klassi Teatrimajad jätkavad publiku hajutamist Majandus Majanduse lühiuudised Jaanus Murakas: farmi juhid peavad juba ise lüpsma minema Pettusega vahele jäänud nõuavad ikka toetust Välismaa Plahvatus pühkis ametist Liibanoni valitsuse Valgevenes jätkub valimiste järel protestilaine Saksa lapsi saadeti natside juhitud kuurortidesse Välismaa lühiuudised Briti valitsus nõuab migrantide tõkestamisel prantslaste abi Slovakkia-Venemaa tüli jäljed viivad Berliini mõrvani Hispaania monarhia kõigutaja Arvamus Juhtkiri: Hongkongi ja vaba maailma tulevik Herman Kelomees: George Soros ja tema vaenlased Andrei Kuzitškin: patriootide kool Airi Hallik-Konnula: pakendikott igasse koju! Tarmo Pikner: teised tulemised Kultuur Kultuuri lühiuudised Toomas Kümmel: kõik riigid on omamoodi mõttetud «Õitsva mere» salajased hoovused Saaremaa taluõuel Rumalate inimeste mõttetu surm Sport Spordi lühiuudised Itaalia korvpalliklubi ehitab võistkonda ümber Eesti talendi, et tõusta tagasi tippu Hooaega tagasihoidlikult alustanud Rasmus Mägi rahustab pöidlahoidjaid, lubades juba paari päeva pärast mehist ajakärbet Prokuratuuri süüdistus: Andrus Veerpalu lubas oma toas tegeleda veredopinguga (2) Intervjuu ⟩ Cédric Énard oma põhimõtetest, karistusmeetoditest ja suvisest frustratsioonist Tartu Koolijuhid valmistuvad eriolukorraliseks õppeaastaks Tallinn tuleb Tartule kolme kilomeetri jagu lähemale Tartu lühiuudised Piirangud küll, aga mõned siiski võivad. Miks nii? Politsei tabab üha rohkem kiiruseületajaid Septembris avab uksed erilise välimuse ja sisuga uus Elva spordihoone Tartuffist jääb jälg, mille teeb Ajuokse kunstnik Stina Hajusalt paigutatud toolide kõrval leidus ruumi lamamisekski Kuulsa tänavakunstniku paljastamine Krõõt Kiviste: autovabaduse puiestee oli aus tehing Vambola Paavo: viirusepealinn Tartu kutsus ise kurja välja Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mati Kaal: realistide mure

2 min lugemist
Mati Kaal FOTO: Liis Treimann

Kooliharidus on kahjuks vist küll enim muutustetuules lehvinud eluvaldkondi Eestis ja seda nii läbi Vene aja kui hiljemgi. Oma lapsepõlvest mäletan pedagoogist isa pidevaid kurtmisi, et pole jõutud ühe õppekavaga seotud õppematerjale veel ette valmistada, kui juba terendavad silmapiiril järjekordsed muutusteplaanid. Vahetult ilmasõja järel sündinuna kuulun ise nende hulka, kellele hakati teisest klassist alguse saanud vene keelele lisaks kuritahtlikult muid võõrkeeli õpetama alles kaheksandas klassis, kui meie sõjaeelsed ja samaealised põhjamaade lapsed juba vabalt õige mitmes võõrkeeles lobiseda suutsid.

Tellijale Tellijale

Mõne asjaga on mul siiski vedanud ja üks nendest oli sattumine enam kui pool sajandit tagasi oma Saaremaal alustatud kooliharidust jätkama just Tallinna 2. keskkooli, kus hoolimata sunniviisilisest nimemuutusest, jätkati järjepidevalt omaaegseid, 1881. aastast alguse saanud reaali traditsioone ja levitati toona kurikuulsat reaali vaimu.

See oli võimalik tänu mitmetele imekombel terve nahaga pääsenud endisaegsetele pedagoogidele ja kindlasti ka kooli tavatult tihedale seotusele vilistlaskonnaga, mis on jätkunud siiani. Õpiajal naha vahele pugenud reaali vaim seob realiste, nagu selle kooli lõpetanud endid isekeskis kutsuvad, imeliselt tugeva sidemega ning muudab vilistlaskonna heas mõttes korporatiivseks.

11.08.2020 12.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto