R, 2.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Holland hindab mängu ilu

Kristjan Jaak Kangur
Facebook Twitter
Comments
Legendaarne Johan Cruyff on totaalse jalgpalli alustalasid paika pannud nii mängija kui ka treenerina.
Legendaarne Johan Cruyff on totaalse jalgpalli alustalasid paika pannud nii mängija kui ka treenerina. Foto: AFT

Kui Hollandiga seoses meenuvad ühele puukingad ja tuulikud, teisele aga hoopis vabameelne suhtumine joovastavatesse ainetesse ja punased laternad, siis Hollandi jalgpalliga seoses teab vutisõber ennekõike terminit totaalvoetbal ehk totaalne jalgpall.

Omas ajas uudne ja tagantjärele hinnates murranguline lähenemine jalgpallile sai alguse just Amsterdamist, kui sealse Ajaxi peatreenerina asus 1965. aastal tööle Rinus Mi­chels. Oma kunagise treeneri Jack Reynoldsi ideede põhjal täiesti uue mängustiili välja arendanud Michels viis kõrgliigast väljakukkumise äärel olnud klubi vaid paari aastaga meistritiitlini ja aastatel 1971–73 ka kolme järjestikuse Euroopa karika võiduni.

Loogilise jätkuna asus Mi­chels seejärel juhendama Hollandi koondist, juhtides nad ainsagi kaotuseta 1974. aasta MMi finaali, kus tuli siiski alla vanduda Lääne-Saksamaale. Michelsi käe all mänginud Johan Cruyffist sai aga hiljem totaalse jalgpalli idee edasiviija, kes mõjutas nii mängija kui treenerina teiste seas ka Tarmo Rüütlit, nagu Eesti koondise juhendaja Hollandi-Eesti mängule eelnenud pressikonverentsil tunnistas.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles