Juhtkiri: Briti Raudse Leedi mitmekihiline pärand

Postimees
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

«EÜE ja Euromais / on ühtne NATO pere, / kel Reagan, Thatcher, Pinochet / teeb pai ja ütleb: «Tere!» / I love That­cher!» Nii murdis Raudse Leedi nimi raudse eesriide kiuste Nõukogude Liidu üliõpilasfolkloori. Malevalaulud kandsid vastupanuvaimu ja tegid Ühendkuningriigi valitsusjuhist Margaret Thatcherist kommunismivastase võitluse ikooni. Asjaolu, et ideoloogiline väliskommentaar maalis temast samal ajal üsna selgelt musta pildi, ainult tugevdas kuvandit.

Kuid protestilauljate seas oli ka neid, kellele eile 87-aastasena meie seast lahkunud Briti poliitik nii ideede poolest kui valitsemisstiililt eeskujuks oli. Kel fraas «I love Thatcher!» tuli tõepoolest südamest.

Üks neid oli taasiseseisvunud Eesti esimese põhiseadusliku valitsuse moodustanud Mart Laar. Thatcheri kurikuulsat põhimõttekindlust ja kangekaelsust, mis populaarsusreitingutest end eriti kõigutada ei lasknud, aga ka üldisemaid majanduspoliitilisi hoiakuid, kajastus ohtralt Laari esimese valitsuse otsustes. «On tõesti nii, et Thatcher on mind oma lemmikõpilaseks nimetanud. Olen selle üle uhke, kuigi ilmselt olen temalt nii head kui halba õppinud,» rääkis Laar Thatcheri 80 aasta juubeli puhul Postimehe usutluses.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles