P, 25.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Lauri Vahtre: ei midagi isiklikku?

Lauri Vahtre
, ajaloolane
Lauri Vahtre: ei midagi isiklikku?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Lauri Vahtre
Lauri Vahtre Foto: Toomas Huik

Ajaloolane Lauri Vahtre (IRL) kirjutab, et terrori ohvriks langenud isikutele ja riikidele ei saa öelda: «Ärge võtke süda­messe, siin ei ole midagi isiklikku, nad lihtsalt vallu­tavad maailma.» Iga rünnak on isiklik ja igale rünnakule tuleb ka isiklikult vastu hakata.

Nagu Allan Käro väga õigesti tähelepanu juhtis («Seda nüüd kindlasti mitte», PM 11.04), ei olnud Jaak Alliku jutu mõte mitte selles, et Venemaa ei ole kunagi Eestit rünnanud, vaid et Eestil pole tarvis «mängida mängu», nagu tuleks Eestil ennast üksinda Venemaa ohu eest kaitsta. Käro märgib, et Eesti polegi seesugust mängu mänginud, vaid näeb oma riigikaitset NATO kollektiivkaitse raames.

Veidi järele mõeldes taipab igaüks, et need kaks aspekti – kaitsta end üksi ja kaitsta end koos teistega – pole põrmugi vastuolus. Pigem võiks öelda, et teine võrsub esimesest. Seda ka ajaloolises mõttes. Kollektiivkaitse ei ole mitte köis, vaid ahel. Et ahelat moodustada, peavad kõigepealt olema lülid. Mida edaspidi saab muidugi tugevdada.

Märksõnad
Tagasi üles