K, 8.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Baltikumis on Euroopa suurim salasuitsuturg

Heidi Ojamaa
, reporter
Baltikumis on Euroopa suurim salasuitsuturg
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Teisipäeva öösel tabasid piirivalvurid Narva-Jõesuus elektri jõul liikuva vesiliikuriga (pildil) varustatud salakaubavedaja, kes pimeduse varjus üritas üle piirijõe Eestisse toimetada 36 kasti Vene Föderatsiooni maksumärkidega sigaretti.
Teisipäeva öösel tabasid piirivalvurid Narva-Jõesuus elektri jõul liikuva vesiliikuriga (pildil) varustatud salakaubavedaja, kes pimeduse varjus üritas üle piirijõe Eestisse toimetada 36 kasti Vene Föderatsiooni maksumärkidega sigaretti. Foto: Ida prefektuur

KPMG LLP värske uuringu järgi on Euroopa Liidu suurim salasigaretiturg Baltikumis – Eestis moodustab salaturg 19,7 protsenti kohalikust tarbimisest, Lätis 30,7 ja Leedus 27,5 protsenti. See seab meid 27 Euroopa riigi pingereas esimesele kolmele kohale.

Kuigi üleüldine sigarettide tarbimine on kahanenud kõigis kolmes Balti riigis, on salaturu osatähtsus jõudsalt kasvanud. Endiselt on suurim salasuitsude impordimaa Venemaa, kuigi sissevedu Valgevenest kasvab märkimisväärse kiirusega.

Ka Soomes on üldine tarbimine pisut kahanenud, samas on suur hinnavahe idanaabriga ja laevaliikluse tihenemine suurendanud salasigarettide sissevoolu nii Eestist kui ka Venemaalt. Soomes moodustas salasigaretiturg 2012. aastal 16,9 protsenti kogu turust, aasta varem 15,4 protsenti – see tõstab Soome salasigarettide levikult Euroopas Iirimaa järel viiendale kohale. Ligi 70 protsenti Soomes levivatest ebaseaduslikest sigarettidest pärineb Venemaalt ja seitse protsenti Eestist.

Märksõnad
Tagasi üles