K, 8.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Ahto Lobjakas: mälu mängib

Ahto Lobjakas
, kolumnist
Ahto Lobjakas: mälu mängib
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ahto Lobjakas.
Ahto Lobjakas. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Erakond, mis ühe monumendi teisaldamisega andis Eestile mälupoliitika, vangub teist aastat mälukaotuse äärel. Mis lahutab poliitikat poliitikust? Üks võimalik vastusevariant on mälu. Kui mälu on poliitika, on ta pikk ja ulatub sajandite taha. Kui mälu on poliitikul, on tal tihti lühikesed jalad.

Aljoša oli tükk metalli, mille ümber koondus rohkem või vähem reaalseid mälestusi. R-Hooldus (ja Reformierakonna rahaasjad laiemalt) on kui midagi ähmast ja kaugenevat tahavaatepeeglis. Reaalsus taandub siin sõnadele. Mäletavad sõnad mäletsevate sõnade vastu, vastupidistel trajektooridel. Ühiskonda ümber ei pööra.

Peategelasteks Reformierakonnas kunagi Nõukogude Liidu A-nomenklatuuri servale jõudnud poliitikud, kelle edasine karjäär rajaneski unustamisel. Täpselt nagu nende näival Nemesisel, Keskerakonnal. Ühes üsna põhjapanevas mõttes liigutavad Eesti poliitikat samad oportunistlikud käed nagu veerandsajandi eest.

Märksõnad
Tagasi üles