N, 8.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Juhtkiri: rahvusvaheliselt vaikiv positsioon

Postimees
Facebook Twitter
Comments
Foto: Urmas Nemvalts

Oleks ennatlik järeldada, et Iisraeli õhulöögid Süüria pihta möödunud nädala lõpus tähistavad rahvusvahelise sekkumise algust või vähemalt kallutavad jõudude vahekorda nii, et pikaleveninud kodusõda oma lõpu leiaks. Küll aga oli see selge signaal kogu islamimaailmale, et oma huvide pihta käivat tegevust ei kavatse Iisrael isegi mitt­e konflikti paisumise hirmus pealt vaadata.

Iisraeli allikatele tuginedes on kinnitust leidnud õhurünnak Liibanoni šiialiikumisele Hezbollah mõeldud relvalaadungile, Süüria valitsuse väitel on rünnatud ka sõjaväelist teadusuuringute keskust Damaskuses. Esimest korda kodusõja jooksul sooritas Iisrae­l õhurünnaku Süüriale tänavu jaanuaris, rünnates samuti Liibanoni poole liikuvat relvakonvoid. Hezbollah on Süüria presidendi Bashar al-Assadi liitlane, kuid ametlik kallaletung Süüriale ei tuleks Iisraeli poolt praegu kõne allagi. See tähendaks verise kodusõja paisumist üle Süüria piiride, ent piirides hoidmisega on juba niigi raskusi olnud.

Samal põhjusel pole eelmise nädala rünnakuid kommenteerinud ka Iisraeli kõrged ametnikud. Süüria asevälisminister Faisal al Mekdad ütles küll USA uudistekanalile CNN, et teadusuuringute keskuse ründamist võib võtta sõjakuulutusena. Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu aga rõhutas pühapäevases avalikus esinemises küll vajadust kaitsta riigi julgeolekut, kuid ei maininud õhurünnakuid.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles