P, 24.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Märt-Matis Lill: lihtsusest ja keerulisusest

Märt-Matis Lill
, helilooja
Facebook
Comments
Märt-Matis Lill
Märt-Matis Lill Foto: Erakogu

Mind on juba pikemat aega huvitanud lihtsuse ja keerulisuse perspektiiv. Läbi nende kahe kategooria eraldi võiks analüüsida tervet kultuurilugu, aga ka laiemalt inimkonna, maakera ning lõpuks terve universumi ajalugu.

Meie praegust aega iseloomustab ühelt poolt pidev muutumine keerulisemaks: teadus, tehnika, asjad, ühiskondlikud protsessid – kõik näib muutuvat üha keerulisemalt käsitletavaks ning raskemini ennustatavaks ja hoomatavaks. Teisalt on kogu selle arengu  taustal näha täiesti vastupidiseid protsesse: liikide väljasuremine on muutunud massiliseks, samamoodi surevad välja keeled ja kultuurid; kogu see eripalgelisus, mis on sajandeid inimkonda ja teda ümbritsevat keskkonda iseloomustanud, kaob meie endi silme all. Sarnaseid muutusi võib näha ka vaimses plaanis – inimeste nägemus maailmast näib muutuvat järjest lihtsustatumaks või siis vähemalt nõudlus lihtsustatud käsitluste järele on väga laialdane ja suur.

On huvitav, et paljude jaoks on need arengud progressi tunnuseks. Näiteks Robert Murdoch leiab, et olekski normaalne, kui mingil hetkel terve maailm räägiks ainult inglise keeles. Küllap leidub neidki, kelle jaoks oleks ülimalt kiiduväärne, kui see ühtne ingliskeelne mass kuulaks sama muusikat, vaataks samu seriaale, sööks samu toite ja mõtleks samu mõtteid.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles