R, 24.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Juhtkiri: me hoiame teil silma peal

Postimees
Juhtkiri: me hoiame teil silma peal
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Täna saab aasta päevast, mil Silver Meikar avaldas Postimehes arvamusloo «Erakondade rahastamisest. Ausalt». See polnud esimene sellesarnane, vaid üks seerias, millest iga lugu oli astunud sammu lähemale erakondi puudutavate probleemide esiletoomisele. Alles kolmas kirjutistest, mis rääkis varjatud rahastamisest, käivitas sündmuste ahela, mille lülideks on ka «Harta 12», Jääkeldri protsess ning Rahvakogu.

Kuid ehk ei olekski too lugu toonud kaasa enamat kui tagasihoidliku pahameele minevikus toimunud sahkerdamiste pärast, kui Reformierakond oleks ammused asjad üles tunnistanud, vabandust palunud ja erakonna sees ning teiste erakondadega aru pidanud, kuidas igasugusest ebaseaduslikkusest edaspidi hoiduda. Kuid seda ei juhtunud. Salgamise ja halvustamisega aitas Reformierakond loo skandaaliks paisumisele ise agaralt kaasa.

Ja hea on, et aitas. Tänu sellele tuli avalikuks palju suurem probleem kui pelk rahastamine – erakondade sisedemokraatia puudumine, kartellistumine, valetamine, üleolev suhtumine, karistamatusetunne ja arusaam endast kui asendamatutest. Väljapoole suunatud sõnum, nagu oleks rahva pahameele põhjustanud üksnes erakonna kehv kommunikatsioon, on üsna küüniline. Valetamisest ei tee tõerääkimist ka hea kommunikatsiooniga.

Märksõnad
Tagasi üles