Sisukord
Eesti
Postimees
21.02.2020
Isamaa Huawei-ohu koosolekul osales Huawei lobist (4) Eesti Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (2) Lavly Perling reformib Ukraina prokuratuuri (3) Kliimamuutus sunnib metsatüli lõpetama Kaitseväest ajapikendust saanud noor: seni on enesetappu takistanud relva puudumine (51) Majandus Sealt tulevad maailma suurimad teemandid (2) Tere alustas Kruuda tehtud võlgade maksmist Helme ennustab Euroopas raskeid eelarvekõnelusi Välismaa Taani annab Misāne Lätile välja (1) Saksa radikaal mõrvas kümme inimest GRU võis korraldada keemiarünnaku ka Sofias Rootsi parlamendi spiiker: meie demokraatiale tehti stressitaluvustest Arvamus Juhtkiri: mida teha kroonijuveelidega? (2) Herman Kelomees: linnainimeste maaelu (1) Martin Mölder: erakondliku eelistuseta valijaist (2) Riina Solman: sõltuvusest peab olema väljapääs (7) Ene-Margit Tiit: Kapatoobri kooli lugu (4) Meie Eesti Aleksei Lotman: metsamajandus kestlikuks – kiiresti! (1) Anu Aug: riigimetsas toimuva üle otsustamine vajab selgeid reegleid (1) Lauri Laanisto: tükeldamise tundlik teadus Kultuur Lelulugu Eesti moodi ehk mida arvata «Sipsikust»? (3) Sport Nurgeri elu Hispaanias: võib-olla ongi parem, et alati treenerist aru ei saa Eesti jõudis MMil paarissegateatesõidus esitosinasse Kontaveidi teekond lõppes veerandfinaalis Tallinn Kõlvart usaldab abilinnapead, opositsioon mitte (2) Tartu Tormituuled uhtusid Peipsi randa tapva taime (8) Ringkonnakohus jättis Martin Halliku hiigelhüvitiseta (2) Ulila rahvas soovib kõnniteed kiiremini kui võimalik (1) Tartlased tähistavad vabariigi aastapäeva mitu päeva Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Väljaränne kasvas järsku kaks korda

5 min lugemist
FOTO: Allikas: statistikaamet, rahvastikuregister

Eesti inimeste välismaale lahkumise tendentsid sarnanevad naabrite omadega. Lätist ja Leedust on palju räägitud, kuid samasugune negatiivne väljarände muster on ka Rootsis ja Soomes. Midagi ootamatut ja halba juhtus Eestis aga 2012. aastal, kui Eestist lahkumine järsku kahekordistust. Selget seletust sellele pole.

Tellijale

Väljarändajate arv, nende taust, elukoht Eestis, sugu, vanus ja haridustase lubavad teha kaks järeldust. Ühe hea ja ühe halva. Hea, kui nii võib öelda, on see, et neis andmetes ei ole midagi erilist. Eesti ei torka teiste riikidega võrreldes kuidagi silma. Vanuse, soo, hariduse ja päritolu põhjal on meil väljarändamine samasugune nagu Lätis ja Leedus, samasugune on see ka Soomes, Rootsis või Norras. Ainuke erinevus on intensiivsuses. Meilt läheb ära vähem kui Lätist ja Leedust, aga rohkem kui Soomest, Rootsist ja Norrast, kuigi ka neis viimases kolmes on oma kodanike rändesaldo negatiivne, see tähendab, et ära läheb rohkem, kui tagasi tuleb.

Meediapildi järgi tundub vahel, et kui Eestist minnakse, siis rohkem maakohtadest ja väikeasulatest. Statistikaameti eile avaldatud andmed seda aga ei kinnita. Minnakse igalt poolt. On küll muidugi erinevusi. Kui Tallinnast läks eelmisel aastal välismaale viis inimest tuhandest ja Pärnust kaheksa inimest tuhandest, siis vahe on muidugi olemas, aga nagu ka statistikaameti rahvastikuosakonna analüütik Alis Tammur ütles, pole suures pildis siiski vahet. Pigem on asi selles, et mõnes väiksemas külas või vallas, kus kõik kõiki tunnevad, paistab see paremini välja, samas kui Tallinnast välismaale tööle-elama minejaid lihtsalt ei märgata – linn on niikuinii rahvast täis.

Sellele erisusele meediapildi ja tegelikkuse vahel juhtis tähelepanu ka professor Ene-Margit Tiit. Kui lehtedes ja televisioonis on ebaproportsionaalselt palju juttu eestlastest Hispaanias, siis tegelikult Hispaaniat pildil pole. Konkurentsitult esimene on Soome, kuhu läheb rohkem kui pool Eestist välja rännanutest, juba suurusjärgu võrra vähem minnakse Suurbritanniasse, Rootsi, Venemaale ja Norrasse.

20.02.2020 21.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto