Sisukord
Arvamus
Postimees
06.07.2020
Estoonlased lahkavad Aivar Mäed tabanud süüdistuste tagamaid (17) Eesti Eesti lühiuudised Riigikogu koguneb arutama töölubade pikendamist (1) Martin Helme lubab uut tooni Riigikülasse tulekivi tooma Majandus Majanduse olukord on halb, aga tulevik pakub lootust Majanduse lühiuudised Suur edetabel: need on Eesti investorite lemmikaktsiad Aasia majanduste taastumine läheb hapralt Välismaa Uued viiruskolded sunnivad tuhanded inimesed koduseinte vahele Välismaa lühiuudised PÕHJALA VAADE ⟩ Noori rõhub stress ja ühiskondlik surve (1) Doonau delta traditsiooniline eluviis taandub mootorimüra ees Arvamus Peatoimetaja Mart Raudsaar: ajakirjandus ei ole kohus (6) Juhtkiri: EKRE ujub jõuliselt vastuvoolu (9) Juku-Kalle Raid: dalai-laama juubelil on paras meenutada, et ükski autoritaarne suurriik ei ole lihtsalt niisama altruistlik Raimond Kaljulaid: kuidas toetada maaomavalitsusi? (1) 5. juuli 1940: valimisetendus algab Kultuur Kapitalist astub kirikusse ja küsib: «Palju maksab?» Elab veel funk Kultuuri lühiuudised Kas on kerge olla noor?* Sport Tänak meelitas Viru rallile oodatust rohkem pealtvaatajaid Spordi lühiuudised Karistused rikkusid Hamiltoni nädalavahetuse Flora võidutses, Trans kurvastas, Paide rõõmustas Tartu Piret Bristol: muutuste arhitektid Ott Kiens: roheline orav Tartu linnapildis Parkide elurikkuse projekt ei taotlegi harjumuspärast ilu Autovabaduse puiestee avanes rõõmsalt ja rahvarohkelt Tartu lühiuudised Koroonaepideemiajärgne aeg hoiab kliinikumi töötajad valvel (3) Värvika ajalooga Kavastu jõeparv sai uue kuue Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kalle Muuli: laulev revolutsioon

3 min lugemist
Heinz Valgu artikkel «Laulev revolutsioon» andis nime tervele ajastule. FOTO: EFA

Kunstnik Heinz Valk oli terve öö lauluväljakul hõisanud ja koiduvalgel koju jõudnuna kõigest paar tundi maganud, kui ta 1988. aasta 12. juuni hommikul laua taha istus ja kirjutas: «Sellel peol osalemiseks tasus aastakümneid kannatada alandusi ja enesesalgamisi. See oli suurejoonelisim meeleavaldus, mida pole näinud ei filmis, televisioonis, unes ega ilmsi. Laulev ja rütmiliselt liikuv õnnelik rahvahulk, kümned ja kümned lehvivad rahvuslipud, naerul näod, üksmeel, ei tigedust, ei vaenu, südames vaid üks sõna: Eestimaa! /---/ Rahvas, kes lauldes ja naerdes revolutsiooni teeb, peaks olema õilsaks eeskujuks kõigile. Sellist rahvast ei tohi halvustada, mõnitada või kõige hullem – teda uuesti diktatuuriorjusse suruda! Sellist rahvast ei tohi enam kunagi näoli mudasse lüüa! Ta on oma tegudega võitnud vääramatu õiguse olla oma sinise taeva all omal põlisel isamaal. Ma olen uhke, et olen sellise rahva liige!»

Tellijale Tellijale

Oli pühapäev ja Valk pidi justkui sütel istudes veel terve päeva uue töönädala algust ootama, enne kui ta oma kirjatöö Sirbi toimetusse sai viia. Reedeti ilmuv kultuurileht pandi tol ajal kokku juba nädal varem ja saadeti mitu päeva enne ilmumist trükikotta ladumisele, aga peatoimetaja Ilmar Rattus suutis siiski kolmandale küljele veidi ruumi tekitada ja kuuma kirjatöö käigult lehte pressida. Päevalehed ei kirjutanud kümnete tuhandete inimeste pöörastest ööpidudest ridagi.

Kui ma nüüd, veerand sajandit hiljem Valgu artikli üles otsisin, üllatas mind kõige rohkem selle loo maht. See on tolle aja kohta väga lühike, umbes 4000-tähemärgine tekstikene, mis kirbukirjas trükituna näeb lehepinnal välja väiksem kui see veerg siin. Aga selle loo tundetulv oli omal ajal nii võimas, et mu petlikus mälupildis on see lugu kogu aeg katnud vähemalt tervet Sirbi külge või ulatunud isegi üle kahe külje. Selle loo pealkiri – võimalik, et just ruumipuudusel täpseks pinnitud – «Laulev revolutsioon» andis nime tervele järgnevale ajastule.

04.07.2020 06.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto