P, 26.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Saksa kohus arutab EKP tegutsemist eurokriisis

Saksa kohus arutab EKP tegutsemist eurokriisis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Euroopa keskpank
Euroopa keskpank Foto: SCANPIX

Sel nädalal jõuab kohtusse üks rahapoliitika kibedamaid tüliküsimusi: nimelt hakkab Saksa kõrgeim kohus täna arutama, kas Euroopa Keskpank (EKP) oma mulluse tõotusega euro päästa mitte riigi põhiseadust ei õõnestanud. Istungi taustaks on olukord, kus septembrikuistel Saksa üldvalimistel osaleb esimest korda ka euroskeptiline erakond.

Kohtuotsus kõlab Karlsruhe konstitutsioonikohtust alles aasta lõpu poole ning keegi ei oska täpselt öelda, kui palju see mõjutab sõltumatut EKPd. Keskasutuses ei võeta aga kergelt võimalust, et Saksa avalikku arvamust väljendav ja kujundav kohus võib neile koha kätte näidata. Euroala suurima majandusena on Saksamaa oma keskpanga, Bundesbanki kaudu EKP suurim aktsionär.

Juba algusest peale oli Bundesbanki president Jens Weidmann, kes istub EKP nõukogus, vastu EKP euro päästmiseks väljakuulutatud riigivõlakirjade ülesostmise poliitikale, mis läheks käiku, kui mõne riigi ümber hakkaks tekkima kahtlus, et ta võib euroalast välja langeda. Väljaspool Saksamaad ei õnnestunud Weidmannil aga murda läbi argumendiga, et sedalaadi võlakirjaostud oleks sama, kui finantseerida valitsusi raha juurde trükkides, riskides hüperinflatsiooniga.

Märksõnad
Tagasi üles