T, 21.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Andrus Veerpalu kohtuvõit dopinguküttidel jalus

Jaan Martinson
, toimetaja
Andrus Veerpalu kohtuvõit dopinguküttidel jalus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Dopinguproovid Maailma Antidopinguagentuuri (WADA) akrediteeritud laboris Šveitsis Lausanne’is.
Dopinguproovid Maailma Antidopinguagentuuri (WADA) akrediteeritud laboris Šveitsis Lausanne’is. Foto: Reuters / Scanpix

Selgub et, Andrus Veerpalu kohtuvõit on dopinguküttide tööpõhimõtteid suurel määral muutnud. Rahvusvaheline Antidopingu Agentuur (WADA) ei võta uusi teste kasutusele enne, kui need on teaduslikult nõnda vettpidavad, et teadlaste ja juristide rünnakule vastu peavad. Nii saab äsja välja töötatud testimeetodi, mis võimaldab kinni püüda EPO mikrokoguste tarvitajaid, kasutusele võtta alles paari aasta pärast. Poleks Veerpalu võitu spordikohtus, oleks niinimetatud MAIIA test lähiajal juba töös.

Dopingukontrollide sõnul pole praegu mingi probleem pruukida punaliblede arvu suurendavat EPOt. Hilisõhtul tuleb sisse tuleb võtta mikrokogus, sest öösel on sportlaste tülitamine keelatud. Hommikul, kui dopingukütid uksele koputavad, on EPO organismist kadunud, õigemini praeguste testimeetoditega tuvastamatu.

Taanlased töötasid aga välja MAIIA (Membrane Assisted Isoform ImmunoAssay) testi, mis on sedavõrd tundlik, et näitab EPO mikrokoguseid ka 48 tundi pärast tarvitamist. «Teatud tingimustel saame patustaja kinni püüda ka kolm päeva hiljem,» kinnitas testi looja Jakob Mørkeberg. «Nii suur tuvastamisaken on revolutsiooniline ning viib dopinguvastase võitluse uuele tasemele. Arvan, et sportlased isegi ei üritaks pärast meie testi kasutuselevõttu EPOga eksperimenteerida.»

Märksõnad
Tagasi üles