E, 27.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Doktor Mihkel Mardna: kasvuhormooni ei saa sportlasele ravi otstarbel lubada

Jaan Martinson
, toimetaja
Doktor Mihkel Mardna: kasvuhormooni ei saa sportlasele ravi otstarbel lubada
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Mihkel Mardna.
Mihkel Mardna. Foto: Teet Malsroos/Õhtuleht

Kasvuhormoon kuulub teatavasti dopingainete sekka ja sportlased ei tohi seda ühelgi juhul kasutada. Ka siis, kui sellest oleks abi vigastusest paranemisel. Pesapallur Ryan Madson tegi ettepaneku, et traumade puhul võiks kasvuhormooni siiski lubada. Doktor Mihkel Mardna leiab aga, et mitte mingil juhul: «Kohe algaks manipuleerimine, sest kasvuhormoon parandab selgelt sportlase sooritusvõimet.»

Pesapallimeeskonna Los Angeles Angels söötjale Madsonile tehti enam kui aasta tagasi küünarnukilõikus, kuid sellest paranemine kestab endiselt. «Kui tohiksin kasutada kasvuhormooni, nagu tavainimene sama operatsiooni puhul, oleksin juba palliplatsil. USA ravimiamet lubab kasvuhormooni tarbida, antidopingu agentuur paraku mitte. See on jama!»

Kasvuhormoon võiks vigastusest paranemiseks sportlastel lubatud olla, kui on olemas arsti ettekirjutus, et antud aine tõesti kiirendab taastumist, leiab Madson: «Õigetes doosides ja kindla trauma puhul võiksid tohtrid kasvuhormooni süstida. Sellel ainel pole ju kahjulikke kõrvaltoimeid.»

Märksõnad
Tagasi üles