Sisukord
Arvamus
Postimees
30.05.2020
Eesti Tavatu aja eksam kulges tavapäraselt Eesti lühiuudised (1) Väike langus juhatab sisse suure kukkumise (1) Lühimajutus on omanikule kerge tulu, naabritele põrgu (6) Majandus Apple on taas kõige väärtuslikum ettevõte Börsifirmade tulemused – torm tõuseb (1) Välismaa Rassismivastased rahutused levivad üle Ühendriikide (9) Välismaa lühiuudised Hiina kuulutas Hongkongi autonoomiale surmaotsuse (2) Arvamus Dr von der Leyeni raviplaan (2) Bolti uus verstapost Trump sattus Twitteri-sõtta Ajakirjanduse päästetiim (1) Henri Zeigo: kui 2+2 hakkab rahakotile Juhtkiri: asi polegi ju üldse maasikates (29) Sport Tänak paneb autospordiliidu rallile õla alla, võistluse nimisponsoriks saab DirtFish (1) Vangivalvuri vangistus ehk põgenemine Aafrikast Video ⟩ Koroonaigavus ajas eestlanna kõiki Tartu tänavaid läbima Henry Lääne kolumn. 55 sendiga Juventuse nanoosanikuks Merendus Teistmoodi purjesuvi – rohkem merd ja vähem pidu Merenduse lühiuudised Tallinn Lühimajutus on omanikule kerge tulu, naabritele põrgu (6) AK Clint Eastwood – 90 (1) Kriitik soovitab: neid Eastwoodi filme vaata tema sünnipäeval Aune Valk, Raul Eamets: kelleks saab sel sügisel kooliteed alustav laps? (1) Vahur Laiapea: Haamerite lapsed (2) Jelena Skulskaja: kuidas siis nüüd ilma karantiinita edasi elada? Peeter Espak: vanade sumerlaste vabadussõda (4) EKI keelekool: e-elust E-Eestis (1) Video ⟩ Kunst sinu ümber. Uku Sepsivart – skulptor, kes töötab koos loomadega «See on iga kirjaniku kohutav saatus, et igaüks võib teda uurida» Vikerkaar loeb. Halastamatult lihtne elu Praht, linn ja filmirežissöör ehk Rainer Werner Fassbinder 75 Juurikas. Oh maasikas, magus mari! Juurikas. Lennuliiklus Universumis on taastumas (1) Arter Pandeemia lõi uue maailma. Milline see on? (6) «Sa ei saa ju lindudele öelda: poisid, tehke seda liigutust nüüd uuesti!» (1) Justin Petrone kolumn: Heidi ja Klaus Pekid põlema, nii et tulejutt taga! (7) Privaatsete mullide fotopäevik maailma veerelt Rabarberiga retrolainel: saiavorm ja mannavaht Säästlik perepaat sportliku matkapaadi maski taga Õli, tušš ja portselan - kas neist saab kleite teha? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tiit Pruuli: USA. Demokraatia piiramine

2 min lugemist
Tiit Pruuli. FOTO: Elukiri

Aastal 1998 augusti keskel istusin päevakese Sambia pealinna Lusaka vanglas. Süüdi olid ameeriklased. Olin olnud kaks nädalat Okavango deltas Botswanas ega teadnud maailmas toimuvast ööd ega mütsi. Lusakasse jõudes sõitsin linnas ringi, pildistasin ja filmisin. Ka diplomaatide rajoonis, kust käisin Malawi viisat võtmas. Uudistasin, et ei tea, mida need jänkid oma saatkonnas ehitavad, panevad uusi väravaid ja teetõkkeid. Mõni tund hiljem tulid mustad automaaturid mulle hotelli järele. Algasid mitu päeva kestnud ülekuulamised, mille käigus uuriti mu seoseid USA ja NSV Liiduga, igasuguseid detaile mu elu kohta. Olin ameeriklaste peale tulivihane. Aga siis sain teada, et 7. augustil rünnati USA saatkondi Aafrika pealinnades Dar es Salaamis ja Nairobis, hukkus sadu inimesi. Muidugi võis üks ringi hulkuv idaeurooplane ses kontekstis kahtlane tunduda.

Tellijale Tellijale

Muu hulgas tuli mul tegemist teha USA heaks töötanud tehnikaspetsidega, kellest üks osutus eriti sümpaatseks tegelaseks. Tema abil õnnestus sest jamast, kuhu lülitusid veel erinevad Sambia jõustruktuurid, suhteliselt kiiresti ja valutult pääseda. Nüüd on üks tolle mehe kolleegidest osutunud reeturiks.

Edward Snowdeni kaitsjad võivad küll kenasti tsiteerida Marxi ja Marcuset, aga sellest, mis toimub kaasaegses maailmas, ei paista neil aimu olevat. Soovitan: istuge päevake Lusaka eeluurimiskongis ja siis peaks selgeks saama, et elu ei ole enam Rudolf Steineri aegne intellektuaalne mäng vabaduse filosoofia üle. Lusaka vangimajas seisavad su ümber mehed, kes ei söö noa ja kahvliga chateaubriand’i, ei viitsi isegi näo ees viisakad olla ja selja taha sattudes keeravad sulle lihtsalt taha.

29.05.2020 31.05.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto