E, 3.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Andrus Säälik: toidu hind ja käibemaks

Andrus Säälik
, rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhataja
Andrus Säälik: toidu hind ja käibemaks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhataja Andrus Säälik.
Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhataja Andrus Säälik. Foto: Toomas Huik

Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhataja Andrus Säälik kirjutab, et toidu käibemaksu langusest oodatakse madalamaid hindu, mis aitaks väiksema sissetulekuga inimesi, kuid unustatakse, kuidas hinnad kujunevad. Käibemaks on vaid üks hinnakomponent.

Toiduainete käibemaksumäära alandamise mõttevahetuses peegeldub kahjuks nii mõnestki seisukohast riigi ja majanduse toimimise mittemõistmist, pildi ilustamist ebameeldivate argumentide mahavaikimisega, lihtsalt pahatahtlikkust ja paraku ka lausvalet.

Palju on küsitud, miks valitsus ei ole langetanud käibemaksumäära tagasi 18 protsendile, nagu lubatud. Valitsus ei ole seda kunagi lubanud, müüt elab aga edasi. Kordan üle: erinevalt pensioni teise samba sissemaksete ajutisest vähendamisest, mis tagasi tõsteti ja ajutiselt ka tõuseb, ei ole valitsus lubanud käibemaksu taas alandada.

Märksõnad
Tagasi üles