N, 2.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Prügikonteiner olgu hommikuks aia taga

Enn Tosso
Prügikonteiner olgu hommikuks aia taga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kuna prügiga tuleb niikuinii tegeleda, seda sorteerida ning see võtab paratamatult aega, peaks süsteem inimese jaoks olema võimalikult mugav.
Tartu Majaomanike Ühingu juhatuse esimees ja riigikogu liige Margus Hanson
Kuna prügiga tuleb niikuinii tegeleda, seda sorteerida ning see võtab paratamatult aega, peaks süsteem inimese jaoks olema võimalikult mugav. Tartu Majaomanike Ühingu juhatuse esimees ja riigikogu liige Margus Hanson Foto: Andres Haabu / Postimees

Kui majaomanik kella kuueks hommikul ei ole prügikonteinerit aia taha veeretanud, võib Ragn Sellsi prügiauto lihtsalt mööda sõita ning tühisõidu eest ikkagi raha nõuda.

Selliseid nõudeid üritab Ragn Sells – on üks kahest suurest turgu valitsevast prügifirmast – järjekindlalt peale suruda. Kuna jäätmevedu käib omavalitsuste konkursside alusel, siis võib omavalitsus prügifirma soovi taltsutada. Asja konks on selles, et kui praegu käib prügiauto juht konteineril hoovis järel, siis firma uute tüüptingimuste kohaselt tuleb majaomanikul see hommikul kella kuueks maja ette veeretada.

Tallinna linnavalitsus firma tingimustele ei allunud, keelates vastava nõude. Teistes omavalitsustes aga sõltub see uutest lepingutest. Haapsalus näiteks algab septembris uus lepinguperiood – Ragn Sells hinda ei tõstnud, aga see-eest nõuab majaomanikelt varast ärkamist.

Ragn-Sellsi ärijuht Agu Remmelg ütles, et omavalitsused üle Eesti peaksid kehtestama nõude, et hommikul kella kuueks on prügikonteinerid aia taha viidud – sellised nõuded on Euroopas levinud.

«See tõstab töö efektiivsust kaks korda,» ütles Remmelg ning tõi välja, et prügiauto seisab maja ees lühemat aega, saastab vähem, takistab liiklust vähem ning ei häiri inimese privaatsust. Tema sõnul ei tohiks inimesele olla probleem kella kuueks hommikul konteiner aia taha saada – seda võiks teha näiteks eelmisel õhtul.

Remmelg kinnitas, et üliharva tekib probleem, kus vandaalid või asotsiaalid öösel prügikasti kummuli pööravad, nõnda et see ei tohiks olla kellelegi takistuseks. «Ainus probleem on selles, kui inimene pole harjunud konteinerit aia taha valmis panema. Ent see harjumus tekib ruttu,» sõnas ta.

Tarbijad pole siiski alati valmis seda reeglit heal meelel täitma. Näiteks Tartu Majaomanike Ühingu juhatuse esimees ja riigikogu liige Margus Hanson ütles, et Ragn-Sellsi nõue veeretada prügikonteiner kella kuueks hommikul värava taha ei ole inimlik, sest sel kellaajal inimesed alles valmistuvad päevaks.

Samuti leidis Hanson, et puhkuste ajal on inimesed pahatihti hoopis kodust eemal. Ta möönis, et on näinud mitmel pool välismaal – näiteks Saksamaal – samasugust nõuet, ent probleem lahendatakse seal nii, et konteiner viiakse värava taha juba õhtul. Meil on selle kombe rakendamisel probleeme, sest konteiner võidakse lihtsalt öösel ümber ajada.

Hanson ütles, et siin tuleks leida mingi kompromiss, näiteks nõuda, et konteiner oleks väljas kella seitsmeks. «Kuna prügiga tuleb niikuinii tegeleda, seda sorteerida ning see võtab paratamatult aega, peaks süsteem inimese jaoks olema võimalikult mugav,» arvas ta.

Ragn-Sellsi juhatuse esimees Rain Vääna ütles, et Eestis on üle saja omavalitsuse, kellel lasub kohustus jäätmevedu korraldada. «Igaüks neist on kehtestanud erinevad reeglid, mille järgi antud regioonis jäätmete kogumine toimub,» märkis ta.

Märksõnad
Tagasi üles