Sisukord
Eesti
Tänane leht
29.10.2020
Neljarealisi maanteid ja Rail Balticut välisabita korraga valmis ei ehita (24) Eesti Peeter Raudsepp: EASi tükeldamist ei tule (4) Rapla hooldekeskuse 32 asukal tuvastati koroonaviirus ERRi uus maja on füüsikaseaduste, mitte ideoloogia küsimus (6) Eesti lühiuudised Poola abordiseaduse vastased kogunesid Vabaduse väljakule Raskelt haige Allan Kiil pääses kohtupidamisest (2) Aasta koolitaja on hooliv innustaja Krister Kivi USAs ⟩ Viis päeva valimisteni: külmavärinad ja süljepiisad Los Angeleses Majandus Ärikinnisvara haldamises revolutsioon juba käib Majanduse lühiuudised Keskpank hoiab padruneid detsembriks Välismaa Poolakad jätkavad võitlust abordiseaduse karmistamise vastu (1) KOHALIK VAADE ⟩ Sloveenia kihutab koroonakiirteel Bergamo saatuse poole (1) Euroopa valmistub elule taas pidurit tõmbama (4) Arvamus Peep Lillemägi: Reformierakond viis aastat hiljem (3) Tiit Riismaa: Donald Trumpi fenomen Siret Kotka, Indrek Saar, Anti Poolamets, Taavi Rõivas, Kaido Höövelson, Üllar Saaremäe: toetame Arvo Pärdi muusikamaja (2) Andres Põder: armastab, ei armasta, vihkab… (3) Nikolai Degtjarenko: olen uhke oma kuuluvuse üle (9) JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: Eesti konstaabel pole veel Malis Edward Lucas: ülikoolid on akadeemilise vabaduse vahetanud Hiina raha vastu (3) Fookus JULGEOLEK ⟩ Lõhenenud Malis pole loota kiiret lahendust JULGEOLEK ⟩ Erkki Koort: Eesti konstaabel pole veel Malis Kultuur Meditsiin on ainult masohhistidele? Eesti näitlejaga verine ja lumine vene muinasjutt (4) Sport Spordi lühiuudised Eesti korvpallurid Rumeenia infosulus: võistlusformaat ja ajakava pole endiselt selged Pommservi puhul unusta õpitu ning lihtsalt reageeri Soome laskesuusakoondise eestlased ei tea, kas neid neeti maapõhja või kiideti taevani Kohtunikud peegeldavad jalgpallurite taset Maa Elu Eestlaste vanad traktorid künnavad põldu Aafrikas Saja-aastasele taimekasvatus­instituudile panid õla alla edumeelsed põllumehed Tootmishoone kütmisel tuleb arvestada energiasäästu Maale kolinud noor pere valis taas linnaelu: linnas on vähem sebimist Arutlus: maale kolimine tuleb hästi läbi mõelda (1) Katus kestab kauem, kui seda korralikult hooldada Eesti paikneb tuulte ristteedel – mida see kaasa toob? Käes on aeg korjata ravivaid juurikaid Lehtede riisumata jätmine võib aeda ohustada Ebaküdooniast valmivad pikantsed hoidised Kärbes rikkus veinitalu astelpajusaagi Tartu Suur auto lõhkus uue kõrguspiirde ja tekitas suure ummiku (1) Hannes Astok: koondume kultuurikeskuse stardijoonele (2) Stepan Karja: sügisene kella nihutamine on hea, kevadine veel parem (1) Kiri: tulge ometi mõistusele! (2) Tartu lühiuudised Rahvusvahelise haardega Leedu autovargad said karistuse Tartus Nordecon kavandab Aruküla teele üle kahekümne kortermaja Psühhoteek kolis keldrist Barlova peale korterisse Ekseldes tunnetuse avastamata rajal Fotograafist sirgus graafik Tartu kultuuri lühiuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vaikus enne kohalikku valimisvõitlust

3 min lugemist
Кампания IRL в таллиннском парке Таммсааре FOTO: Peeter Langovits

Päikesepruunid kohalike valimiste kandidaadid poseerivad kampaaniaplakatite tarbeks, nimekirjade koostamisega aga venitatakse viimase minutini.
 

Tellijale Tellijale

Erakonna juhtidest on sügisestel kohalikel valimistel kandideerimast kindlalt loobunud Reformierakonna liider Andrus Ansip ja sotside esimees Sven Mikser; Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) juht Urmas Reinsalu kandideerib Tallinnas ja möödunud nädalal poseeris valimisplakatite tarbeks ka Keskerakonna juht Edgar Savisaar.

Kui parlamendierakonnad on üldiselt teinud kohalikel valimistel kandideerimise oma riigikogu saadikutele pigem kohustuseks, kui jätnud valikuvõimaluseks, oli kõige rohkem kahevahel IRL. «Maailmavaate eest tuleb väljas olla. Ja pikema ajalooga erakondade puhul on moraalse konflikti pool ka õrnem ehk on olemas varasem teadmine, mida toetususaldusega on peale hakatud,» leidis IRLi peasekretär Tiit Riisalo.

Reformierakonnas on vabadus valida jäetud peale Ansipi ka välisminister Urmas Paetile ja kandideerimisest mitte ülearu vaimustuses olevale rahandusministrile Jürgen Ligile, kuid Ligi on kaasatud erakonna pealinna linnapea kandidaadi väljaselgitamiseks mõeldud tuuri.

Suvine näiline vaikelu on ettevalmistus augusti lõpuks ja septembri esimeseks nädalaks, mil peaks saabuma selgus valimisnimekirjades ja algama kampaaniahoog.

Olulised igapäevamured
Keskerakonna peasekretär Priit Toobal on senise suve jooksul sõitnud läbi kõik piirkonnad, kohtunud sealsete juhatustega, kuulanud valimisnimekirjade koostamise käiku, rääkinud läbi kohalikud teemad ja selle, kuidas need ühtiks erakonna üldise platvormiga, mille koostamise eestvedajaks on riigikogu asespiiker Jüri Ratas.

«Piirkondades oleme arutanud, mis on viimase nelja aasta jooksul tehtud, ja sõltuvalt siis sellest, kas oleme konkreetses kohas koalitsioonis või opositsioonis, arutanud, mis võiksid olla meie uued lubadused,» seletas Toobal.

Erakonna üldplatvormis on keskendutud inimese igapäevasele hakkamasaamisele: transport, ravimite hinnad, pensionilisa, arstiabi kättesaadavus, perearstide töö.

Valimisnimekirjad hakkavad küll juba teatud vormi võtma, kuid kuna aega on 10. septembrini, siis plaanib erakond Toobali sõnul iga minuti sellest ajast ära kulutada. Küll on praegu selge, et kõik Keskerakonna riigikogu liikmed osalevad ka kohalikel valimistel.

«Iga erakonna liikme kohus on panustada meie edusse, pealegi on neil saadikutel, kes saavad volikogusse, võimalus pärast selle riigikogu koosseisu lõppemist minna volikogu kohale,» leidis Toobal. «Lisaks on meil riigikogu kohalt mindud kohalikku volikogusse: Aadu Must näiteks Tartusse, Mihhail Stalnuhhin Narva ja meie tänane Pärnu linnapea kandidaat Kadri Simson suundub võimalusel riigikogust Pärnu linnapea kohale.»

Praegu käib kõigis erakondades usin kandidaatide ülespildistamine, reklaampindade broneerimine, eelarveplaani koostamine. Valimiseelarve maksumust ei oska keegi nimetada. Selle suurus on varasemaid valimisi arvesse võttes sõltunud sageli ka sellest, kui palju otsustavad panustada teised parteid, ehk vajadusel leitakse teiste ületrumpamiseks raha alati juurde.

Keskerakond alustab oma kampaaniaga 7. septembril, mil toimub erakonna valimiskonverents.
Samal päeval annab valimistele avalöögi ka Reformierakond Nokia kontserdimajas.

Erakonna peasekretäri Martin Kuke sõnul on nad kohalikeks valimisteks valmistunud juba poolteist aastat. «Meie nimekirjad on esindatud tänavustel kohalikel valimistel rekordarvus omavalitsustes. Täna käib töö, et ligi 200 omavalitsuses oleks Reformierakonna kandidaadid esindatud,» ütles Kukk.

Lootus tuntud nimedele
Lisaks nimekirjade koostamisele käib uute ideede sõnastamine, mille alusel võimalusel järgmisel neljal aastal omavalitsusi juhtima asutakse. Osas piirkondades on valimisprogrammid valmis, teistes saavad viimast lihvi.

Sotside peasekretär, riigikogu liige Indrek Saar tõdes, et suur osa kohalikel valimistel kandideerijatest on puhkusel, kuid käivad tehnilised ettevalmistused. «Koostatakse nimekirju, veeretatakse strateegiakoosolekuid ja kui kandidaadid metsadest-randadest kätte saadakse, pildistatakse kampaania tarbeks ka üles,» ütles Saar.

Sotsid võtsid erakonna platvormi vastu juba juuni alguses, et piirkonnad saaks sellest tõukuda ja oma kohapealset valimisplatvormi koostada.

Sotsid on palunud, et kõik riigikogu liikmed kaaluks tõsiselt valimistel osalemist. «Kui võtame näiteks Tallinna, siis juhul kui me ei paneks oma riigikogu liikmeid välja, oleks tulemuseks see, et saaksime mitu korda vähem volikogu kohti, ehk eesmärk lõpetada ühe partei ainuvõim pealinnas oleks kindlasti juba eos mõttetu. Tallinn on nii suur omavalitsusüksus ja kui kandidaatidel puudub üleriigiline tuntus, siis pole suurt midagi teha,» tunnistas Saar, kes kandideerib ise samuti Tallinnas.

Kas Tallinnas on teemad juba Savisaare poolt dikteeritud – transport, linnameedia, lasteaiad? «Loodan, et tekib ikka laiem ja ka filosoofilisem diskussioon, et milleks üldse üks kohalik omavalitsus ja kuidas ta peaks korraldatud olema, kuidas otsustusmehhanismid peaksid toimima,» vastas Saar. «Tahaks, et see diskussioon jõuaks ikka ka 21. sajandisse, sest praegu on see jäänud 1990ndate olmemurede tasemele.»

IRLi peasekretär Tiit Riisalo leidis, et nende erakond on jub­a hästi valmis. Juuliga lõppeb ära mais alguse saanud rahvaküsitlus, millele tuli ligi 30 000 vastust. Need on omavalitsuste kaupa ka ära jaotatud – mis on kusagil hästi, mis halvasti. Neist lähtudes asutakse erakonna üldpõhimõtetele toetudes looma kohapealseid valimisplatvorme.

Valimised

•    Kandidaatide esitamine registreerimiseks algab 21. augustil ja lõppeb 10. septembril.

28.10.2020 29.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto