K, 8.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Rahutud ajad veel ei lõpe

Peeter Raudsik
, Eesti Orientalistika Seltsi liige
Rahutud ajad veel ei lõpe
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kairo elanikud ahastavad protestilaagrite laialiajamise veriste tagajärgede üle.
Kairo elanikud ahastavad protestilaagrite laialiajamise veriste tagajärgede üle. Foto: AP/Scanpix

Kukutatud presidendi Mohamed Morsi toetajate laagrite laialiajamisel hukkus kokkupõrgetes armeega sadu egiptlasi.
 

Poolteist nädalat tagasi teatas Egiptuse siseminister Mohammed Ibrahim, et niinimetatud istuvad meeleavaldused Kairo eri paigus peavad lõppema. Juba üle kuu aja paigal olnud endise presidendi Mohamed Morsi toetajad aga jätkasid vankumatut protesti. Selle nädala keskel alustasid Egiptuse julgeolekujõud varem antud «plats puhtaks»-lubaduse täideviimisega ning ajasid laiali kaks protestilaagrit.

Kummikuulide vahel hakkasid vihisema ehtsad kuulid ning veerema varem meeleavalduste lähedusse pargitud soomustehnika. Pisargaasi ja põlenud telkide kirbet aroomi on Raba’a Al Adawiya mošee juures tunda veel päevi hiljem. Tolmunud päikese käes koltuv palvematt meenutab mõne nädala taguseid õhtuseid palvelugemisi tuhandete innustunute osavõtul.

Hukkunute täpset arvu ei oska praegu keegi öelda. Erinevad allikad räägivad mõnest sajast kuni paarist tuhandest ohvrist. Selge on vaid see, et isiklikku traagikat kogevad paljud Morsi toetajad. Nii näiteks kaotas rahutuste käigus elu Moslemi Vennaskonna ühe juhtfiguuri Muhammad El Beltagi 17-aastane tütar.

Kuigi eelnenud verised kirjeldused ja ängistavad tunded on saanud ka rahvusvahelises meediapildis valdavaks ning paralleelide tõmbamine Süüria kodusõjaga näib aina kohasem, on 20 miljoni elanikuga Kairos igapäevaelu siiski rahulikum.

Inimesed püüavad püsida kodus ja väljuda vaid hädapäraste toimetuste tarvis, oodates pikisilmi olukorra normaliseerumist, täpselt nagu 2011. aasta kevade vägivaldsemate päevade jooksul, mil leidis aset Mubaraki kukutamine. Mitte ainult revolutsiooni tegemine pole muutunud egiptlastele harjumuspäraseks, vaid ka selle järeltõugetega toimetulemine.

Sel suvel pole ükski nädalavahetus möödunud muretult, kinnitas mulle tubast koolivaheaega pidav Kairo tudeng. Erandiks ei saa olema ka eesolevad, kuna Moslemi Vennaskonna planeeritud ja rahulikuks jääda soovivad protestimarsid põrkuvad ühel hetkel paratamatult vastu plastkilpe.

Hukkunute arvu kasvades näivad tõenäolised ka väiksemad isiklikest kaotustest kantud kättemaksuaktsiooni. Moslemi Vennaskonna võimult tõukamist avalikult toetanud koptikristlaste vastu suunatud vägivallaaktid näitavad samuti tõusutrendi. Mitmeid kirikuid on rünnatud nii Kairos kui mujal riigis.

Rahvusvahelised pingutused eelmiste nädalate patiseisu lõpetamiseks olid edutud. Türgi proovib praegust asjade kulgu suunata läbi ÜRO Julgeolekunõukogu ja mitmed suurriigid nõuavad vägivalla lõpetamist. Paraku ei lõpeta need üleskutsed armee tegevust.

Egiptuse sõjaväe juhtkond tunnetab oma võimu ja rahva tegelikku vaikivat toetust käimasolevatele aktsioonidele. Tuntud romaanikirjanik Alaa Aswani märkis, et kuigi iga egiptlase vere valamine on väga traagiline, on Moslemi Vennaskonna puhul tegu kurjategijatega.

Morsi ja Moslemi Vennaskonna toetajate read hõrenevad iga päevaga, sest tavakodanikest endise presidendi toetajad on piisavalt ära hirmutatud. Seetõttu on õigustatud küsimus võimalike järgnevate sündmuste kohta.

Araabiakeelses Egiptuse päevalehes Al Masri Al Youm ilmunud arvamusartiklis pidas politoloog Dia’a Rashuan võimalikuks kokkulepet põlvili surutud Moslemi Vennaskonna ja armee vahel. Vennaskonna üht olulisemat juhtfiguuri Khairat El Shateri peetakse kõneluste eestvedajaks.

Tema oli ka üks neist, kes kauples Moslemi Vennaskonnale välja eriõigused Mubaraki režiimi ajal. Toona sai Vennaskond kaua kestnud vägivalla lõpetamise eest vastutasuks majandusliku tegevusvabaduse. Rashuani arvates võib seesugune lehmakauplemine olukorra rahunemiseni viia ka seekord.

Egiptuses kuulutati välja eriolukord

Moslemi Vennaskond kutsus eile õhtul oma toetajaid laagrite verise laialiajamise vastu protestima. Üleriigilises vägivallapuhangus hukkus eilsetel andmetel vähemalt 525 inimest, nende seas 43 politseinikku ja mitu ajakirjanikku.

Märksõnad
Tagasi üles