L, 4.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Juhtkiri: Egiptuse pettumuste keemistemperatuur

Postimees
Juhtkiri: Egiptuse pettumuste keemistemperatuur
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Endise presidendi Mohamed Morsi poolehoidjate protestilaagrite laiali ajamisest alanud vägivald on Egiptuses kestnud juba viis päeva ja nõudnud vähemalt 750 inimese elu. Karta on, et öö ja hommik toovad ohvritele lisa, sest islamistid kutsuvad inimesi üha üles protestidele.

Egiptuse valitsus kogunes eile õhtul kriisinõupidamisele, millest on raske loota olukorra rahunemist, sest kui valitsus oleks suutnud midagi ette võtta, poleks vägivallalaine nii mitu päeva kestnudki. Peale selle kaalub valitsus Moslemi Vennaskonna tegevuse keelustamist, kuid resoluutsed sammud ei suuda enam jahutada nii kuumaks köetud olukorda, pigem vastupidi.  

Teiste riikide pealinnades ollakse Egiptuses kujunenud olukorra pärast loomulikult mures – see on suurim araabia riik ning naabruses kodusõda pidavast Süüriast on juba saanud näide, kui võimetu on rahvusvaheline kogukond ühes riigis verevalamist peatama. Maailm on muutunud väga väikeseks. Süüria-stsenaariumi kordumine Egiptuses – see oht on praegu vägagi reaalne – destabiliseeriks kogu piirkonna ning tooks kaasa julgeolekuohu ja põgenike uue tulva ka Euroopale.

Märksõnad
Tagasi üles