Sisukord
Tartu
Postimees
04.07.2020
Eesti Skulskaja anonüümsusetus tõi tagasilöögi (35) Peaminister tänas kriisi lahendada aidanud inimesi Helme palkas rahapesu asjas appi FBI ja Interpoli eksjuhid Khalilovi auto jäi kord politseile tabamatuks (1) Eesti lühiuudised Tõenäosus Eestis jackpot võita on neli protsenti Patarei hoov avatakse peagi rahvale Majandus Börsidel oli poolaasta, millist pole varem nähtud Mari poolaasta jäi negatiivseks Merenduse lühiuudised Välismaa Macron asendas populaarse peaministri tundmatu ametnikuga Covid-19 ravimi tootja lõikab pandeemiast suurt kasu Välismaa lühiuudised Hongkongi vabadus hävitati üleöö Seletamatu massisurm räsib Aafrika suurimat elevantide populatsiooni Arvamus Juhtkiri: vaktsiinisabas on miljardid inimesed (1) Ülle Harju: Lenin, lõbunaine ja anastussammas (8) Parketikõlblikum, vaoshoitum ja mõõdukam? (8) Raske pea tõstab tüli Meie mees akadeemias (1) Alternatiiv lombakale demokraatiale (2) Sport Eestimaale tiiru peale tegev suusahunt: tahan ala rahvale taas lähemale tuua Kosmonaudid, poliitikud ja sportlased ehk Kelle järgi nimetatakse sporditrofeesid? Spordi lühiuudised Jaanus Kriiski kolumn. Spordi sotsiaalne roll ehk Maarjamäe jalgpallihalli tegelik võimalus Merendus Hara purjenoored seilasid Eesti tippu Merenduse lühiuudised Arter Peeter Mardna: arstina ei saa töötada, arst peab olema (4) Mõelge hoolega, enne kui sportides elu ohtu seate! Onu Bella on paradiisis. Kus on tema pärand? Unistus igavesest elust (1) Pakri saarte ilu pole nõrkadele (1) Soovid kodus süüa nagu restoranis? Külva salatit ka juulis Ootamatult lahe Jazz. Sõiduproov, kus selgub, kui väike saab olla kütusekulu Megamonitor Philipsilt (5) Bikiinimood – paljam kui kunagi varem! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kus on keskus, mis tõmbab?

3 min lugemist
FOTO: SCANPIX

Elva gümnaasium / Kas see kool aitab kaasa tõmbekeskusele?
 

Tellijale Tellijale

Äsja esitles regionaalminister kaarti, kuhu on märgitud 52 tõmbekeskust, mis maakondade ettepanekul võiksid olla aluseks plaanitavale haldusreformile. Rõngu ja mitme teise vallajuhi pettumuseks on peale Tartu maakonna üheks tõmbekeskuseks hoopis Elva.

Tõmbekeskuste idee pooldajad lähtusid ilmselt peale elanike arvu, ostukeskuste ja töökohtade arvestamise ka sellest, et Elvasse tõmbab haridusvõimalustega. Praegune linnavõim võib ilmselt uhke olla selle üle, et nende valitsemise ajal sai kapitaalremondi tulemusena Elva gümnaasiumi põhikooli hoonest üks Eesti kauneimaid koolimaju.

Kuid kindlasti ei saa uhke olla selle üle, et sel sügisel alustab Elva gümnaasiumi 10. klassis napilt üle 30 õpilase.

Kurtmine üldiste demograafiliste trendide üle ei ole põhjendatud, kuna Elvaga (umbes 5800 elanikku) ligikaudu sama suurtes linnades – näiteks Põltsamaal (4600 elanikku), Põlvas (6500), Raplas (5600) ja Sauel (5100) – on õpilasi 10. klassis kaks korda või enamgi rohkem.

Võimekad lahkuvad
Me võime suhtuda riigieksamite põhjal koostatud koolide pingeridadesse skeptiliselt, kuid need pingeread on üks tõsiasi, mille põhjal vanemad ja lapsed valivad endale kooli ja elupaiga.
Elva gümnaasiumi viimase kolme aasta (2010–2012) riigieksamite põhjal saadud kohapunktide keskmine on 166.

Tõsi, Elva kooli tulemustele avaldab mõju kaugõppeosakonna lõpetajate sooritus, kuid see ei seleta tulemuste nii suurt mahajäämust Põltsamaa (97.), Põlva (84.) ja Rapla (23.) ühisgümnaasiumi ja Saue gümnaasiumi (40.) kohast koolide pingereas. Elva gümnaasiumi õpitulemused on pigem sarnased täiskasvanute gümnaasiumite tulemustega, mis viitab sellele, et Elva kõige võimekamad õpilased on otsustanud jätkata õppimist mõnes teises koolis.

Küll on aga Elva linn pingerea tipus (Kiili järel teisel kohal) selle poolest, kui vähe raha kulutatakse ühe õpilase kohta (1095 eurot). Näiteks Põltsamaal (1235 eurot), Põlvas (1364 eurot), Raplas (1118 eurot) ja Sauel (1194 eurot) kulutatakse rohkem. Muidugi pole raha ja õpitulemuste vahel otsest seost, kuid selle põhjal võib hinnata linnaisade rahastamisprioriteete: ilmselt eelistatakse teedeehitust haridusele.

Kui Elva gümnaasiumi 10. klassi astujate arv lähiaastatel veelgi kahaneb, muutub päevateemaks hoopis gümnaasiumiosa sulgemine ning kooli muutmine põhikooliks. Koos sellega kerkib kohe küsimus, millisel määral suudab Elva täita oma tõmbekeskuse missiooni pakkumata gümnaasiumiharidust.
 

Mis on selle põhjuseks, et Elva kooli gümnaasiumiastmes tahab õppida umbes poole vähem noori kui teistes sama suurtes Eesti linnades?

03.07.2020 05.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto