R, 29.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Raamatukogu aitab vaegnägijat tudengit

Aime Jõgi
, reporter
Facebook
Comments
Olga Einasto näitab, milline paistab ajaleheuudis 46-kordse suurendusega lugemisteleri ekraanilt.
Olga Einasto näitab, milline paistab ajaleheuudis 46-kordse suurendusega lugemisteleri ekraanilt. Foto: Margus Ansu

Tartu Ülikooli raamatu-kogu teenindusosakonna juhataja Olga Einasto on pingutanud selle nimel, et pime-dail ja vaegnägijail oleks võimalik õpikute sisule ligi pääseda. Tema parem käsi selles töös on olnud pime Pavel Kadõkov.

Projekt kannab pealkirja «Rääkivad õpikud» ning see teeb nägemispuudega inimestele võimalikuks õppematerjalidele juurdepääsu ja aitab neid eksamiteks valmistumisel.

Ülikooli raamatukogu digiarhiivis on nüüd loengute ja raamatute audiofaile, samuti digiteeritud õppematerjale. Viimased on pimedale õppurile olulised just uurimistööde kirjutamisel, kuna neis on vaja allikaid viidata ja tavalisi heliraamatuid ei saa normikohaselt tsiteerida.

Digihoidla ja tehnika
Ka on raamatukogu lugemissaalis nüüd üks töökoht 46-kordse suurendusega lugemisteleriga ning teine töökoht arvutiga, mis spetsiaalse programmiga JAWS oskab kohandada teksti kõneks.

Veel on seal Braille’ printer, mis võimaldab printida paberile teksti pimedate kirjas, see tähendab kirjas, milles tavapäraseid tähti ja numbreid kujutatakse reljeefsete, sõrmedega tajutavate punktikombinatsioonide abil.

Psühholoogia eriala üliõpilane Pavel Kadõkov on ajutiselt oma õpingud  katkestanud, sest perre on sündinud poeg ning praegu püüab ta keskenduda teistele asjadele.

Kui Pavel Kadõkov aga 2006. aastal Tartu Ülikoolis psühholoogiat õppima asus, oli ta seal osakonnas esimene pime tudeng ning koges omaenda nahal, millist julgust, optimismi ja head veenmisoskust nõuab ülikooli pääsemine inimeselt, kes ei näe.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles