R, 3.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Uus põlvkond satub internetti juba enne sündi

Risto Mets
, reporter
Uus põlvkond satub internetti juba enne sündi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Illustratsioon: Corbis/Scanpix

Veebiga tutvumine algab imikueas. Aastaid laste internetikäitumist uurinud sotsioloogid põrkuvad viimasel ajal uudse probleemiga. Nimelt jäävad lastest veebiavarustesse maha digitaalsed jalajäljed juba väga varases nooruses või lausa enne nende sündi.
 

Üha enam naisi postitab blo­gi­desse ja sotsiaalvõrgustikesse fotosid ja teavet väikelastest.
Eile avaldatud uuringust selgub, et tervelt 73 protsenti Euroopa emadest avaldab oma lapsest fotosid juba enne võsukese teist eluaastat.

Ligi viiendik postitab rasedana ultrahelipildi lapsest. Ilmselgelt ei ole neil puhkudel küsitud fotodel kujutatute luba ning hiljem võib olla sellist materjali veebist äärmiselt raske eemaldada, hoiatavad uurijad.

Üha varem
Seitse aastat laste internetikäitumisel silma peal hoidnud üleeuroopaline sotsioloogiline uuring EU Kids Online on seni tähelepanuta jätnud kõige noorema vanuserühma null kuni kaheksa eluaastat. Äsja valminud raportiga püütakse täita seda lünka meie teadmistes.

Viimatised vaatlused näitavad, et internet köidab lapsi üha nooremas eas. Nad leiavad vaevata üles pigem täiskasvanutele mõeldud portaalid nagu Facebook ja Youtube ning hakkavad neid aktiivselt kasutama.

Hoo seesugustele muutustele on sisse lükanud puutetundlike nutitelefonide ja tahvelarvutite jõudmine massidesse. Nende seadmete kasutamine on tehtud nii lihtsaks, et see ei nõua isegi motoorsete oskuste väljakujunemist.

Seni hoidis väikelapsi helendavast ekraanist kaugemal see, et nad ei suutnud teatud vanuseni kasutada klaviatuuri või arvutihiirt.

Et aga väikelaste tehnilised ja sotsiaalsed oskused pole veel kaugeltki välja arenenud, kätkeb see asjaolu endas suurt riski. Teadmatusest avaldavad nad oma privaatset teavet veebiavarustes, võides sel moel sattuda ohtu ise või panna löögi alla terve perekonna.

Tagajärjeks võivad olla ebameeldivused, turvalisusprobleemid koduses arvutivõrgus kuni võõra inimesega parki jalutama minekuni välja.

Universaalsed soovitused
Uuring toob välja, et laste kõrval on jätkuvalt vajakajäämisi ka vanemate ja vanavanemate käitumises. Nii mõnigi vanema generatsiooni netikasutaja peab blogi, kuhu postitatakse regulaarselt pilte ja kommentaare.

Tihti satub teave inimesest internetti veel enne tema sündimist, kui avaldatud saab ultrahelifoto lootest. Sellist infot on lapsel hiljem veebist eemaldada äärmiselt keeruline.

Uurijad manitsevad vanemaid laskma väikelapsi arvuti taha üksnes koos täiskasvanuga. Ja mitte nii, et vanem istub passiivselt kõrval ja jälgib tegevust, vaid et üheskoos võetaks ette näiteks e-raamatute lugemine või videokõned sugulastele.

«See on tõesti universaalne soovitus: mitte muuta arvutit lapsehoidjaks, vaid kasutada internetti lastega koos,» ütles mitmete EU Kids Online’i uuringute Eesti koordinaator, Tartu Ülikooli meediauuringute professor Veronika Kalmus.

Märksõnad
Tagasi üles