Sisukord
Eesti
Postimees
04.04.2020
Eesti Lootuskiiri on, imeravi veel mitte Koroona alistas särasilmse rahva­tantsija Linnahalli korrastamine lükkub teadmata ajaks edasi (3) Koroonakriis sundis testitulemused liikuma reaalajas Siseministeerium maksab juhtidele kopsaka preemia (12) Haige mees sai ravile pärast inimese ründamist Majandus Mari portfell kukkus koroonakriisiga miinusesse (6) Koroonakriisi võimalik võitja Marati juht: saan hakkama ka masina ja leti taga! Välismaa New Yorgis sunnitakse tööle ka koroonahaiged meedikud (1) Stoltenbergi sõnul jätkab NATO Baltimaade kaitsmist nagu alati (6) Raport soovitab harjutada vägede Baltimaadesse toomist (1) Lawrence: raudteel liigub sõjatehnika kiiremini (1) Hodges: Venemaa ei mõtle «sõjas» või «ei ole sõjas» (1) Arvamus Juhtkiri: kiire toiduabi väldib nakatumist Nädala nägu ⟩ Raskete kohtade hirm Piiride nihutajad Komandör kaotas närvi (6) Õige inimene õiges kohas (1) Sport Ville Arikese kolumn: koroonakriis näitab ära sportlaste sisu POSTIMEHE EKSKLUSIIV ⟩ Läti mitmevõistleja rühib Kirdi imelise tööeetika ja eestlaste professionaalsuse abil tagasi tippu Merendus Ehitusloata kaldakindlustus annab Kloogaranna suvilale lisaaega (16) Tallinn Linnahalli korrastamine lükkub teadmata ajaks edasi (3) AK Kaido Kama: õppetunnid, millest ei õpita (28) Mikael Raihhelgauz: põimsus peab edasi kasvama «Koroona» naabrid Kaupo Vipp: teame, aga ei usu (3) EÜS 150: inime on mõõt! (1) Õpetlik isolatsiiniajastu lauamängu Nupukoroona Kunst sinu ümber. Peidetud lugude jutustaja Jaanus Samma (1) Poola suurkuju ja eeskuju NÄDALA PLAAT: Reisialbumid Tallinnast Los Angelesse, Göteborgist Ühendkuningriiki Plaat, mis vaatab mööda (2) Juurikas. Minu eriolukorra päevik Arter Arter ⟩ Suur sõda meditsiini lipulaeva pardal: miks pidi kliinikumijuht ootamatult lahkuma? (19) Kõik lõpeb kord... aga millal? (1) Kohutav reis: avalik rööv ja kriminaalist prints (5) Hiina pikksilm. Huawei P40 Pro: kas saame hakkama Google‘ita? (1) Linn ja auto. Sõiduproov Volkswageni väikse elektrikaga (2) Marati juht: saan hakkama ka masina ja leti taga! Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Poliitikul lasub võltsimiskahtlus

4 min lugemist
Суд. FOTO: Lauri Kulpsoo

Läänemaa haiglast ekspertiisi saadetud ilmselgete joobetunnustega inimese vereproov osutus puhtaks ning Haapsalus ringlevate juttude kohaselt pole tegu esimese seesuguse juhtumiga.
 

Tellijale

Läänemaa Keskerakonna poliitikut Mati Ristmäge süüdistatakse selles, et ta võltsis oma alkoholijoobes autojuhtimise varjamiseks ekspertiisi saadetud vereproovi dokumente.

Kolm aastat tagasi, 2010. aasta oktoobris põrnitsesid Haap­salu politseinikud hämmastusega Eesti Kohtuekspertiisi Instituudist saabunud paberit. Asi puudutas ühte alkoholijoobe tuvastamiseks Haapsalust Tallinna saadetud vereproovi. Tulemused näitasid, et veri on puhas. Ei tilkagi alkoholi. Proov kuulus Mati Ristmäele, Läänemaal tuntud omavalitsustegelasele, Keskerakonna Taebla piirkonna juhile.

Septembri lõpus oli Ristimägi peetud Haapsalus kinni alkoholijoobes autojuhtimise kahtlusega. «Lehkas tugevasti alkoholi järele, taarus, koordinatsioonihäired,» kirjeldasid patrullpolitseinikud mehe seisundit. Alkomeeter näitas samuti joovet – 0,96 promilli. Just sellest vastuolust – kuidas siis vereproov puhtaks osutus – tulenes ka politseinike hämmastus.

Algas pikk uurimine, mis päädis kõigepealt Pärnu maakohtus ja eelmisel nädalal ka Tallinna ringkonnakohtus Ristmäele süüdimõistva otsusega, seejuures mitte joobes juhtimise, vaid võltsimise eest. Üles jäid aga ka kahtlused Läänemaa haigla ja selle töötajate suhtes, et nemad on aidanud korraldada vereproovi ümbervahetamist ja dokumentide võltsimist.

Pöördub riigikohtusse
Tuleb kohe öelda, et kuigi kahes esimeses astmes on Ristmägi süüdi mõistetud, on võimalik asi viia edasi riigikohtusse ning seega pole kohtuotsus jõustunud. Ristmägi ütlebki Postimehele: «Kindlasti lähen riigikohtusse edasi.»


Võttes aga aluseks praegused kohtuotsused, oli sündmusteahel süüdistuse kohaselt, millega on nõustunud ka kaks kohtuastet, järgmine. 23. septembril 2010 peeti Ristmägi Haapsalus autoroolis kinni. Väliste tunnuste põhjal oli ta purjus ja seda kinnitas ka alkomeetrinäit.

Kuna kohapeal alkomeetriga tuvastatud joovet juriidiliselt arvestada ei saa, toimetati mees Haapsalu politseijaoskonda, kus tal paluti puhuda tõenduslikku alkomeetrisse. Sellest Ristmägi keeldus.
Järgmine sõit viis Läänemaa haiglasse, kus võeti vereproov, pitseeriti see, suleti külmikusse ja saadeti nädalapäevad hiljem Tallinna ekspertiisi. Sealt tuli negatiivne vastus ning politseil tekkis kahtlus, et keegi on vahepeal vereprooviga manipuleerinud.

Prokuratuur läks lõpuks kohtusse kolme paragrahvi alusel esitatud, aga põhimõtteliselt kahe süüdistusega – tõendite kõrvaldamine ja kunstlik loomine ehk vereproovide ümbervahetamine ja dokumentide võltsimine ehk siis vereprooviga kaasnevate paberite muutmine.

03.04.2020 05.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto