Hardo Pajula: legend sambast

Hardo Pajula

FOTO: Postimees.ee

Shohei Imamura mängufilm «Legend Narayamast» räägib elust ühes Jaapani mägikülas 19. sajandil. Püsimajäämise piiril vaakuva inimkoosluse omavahelist läbikäimist valitsevad karmid reeglid: vargaks osutunud külaelanik maetakse ühel ööl elusalt koos oma perega. Pensionisüsteem on algeline: lapsed peavad viima oma 70-aastaseks saanud vanemad Narayama mäele surema.

Filmi peategelane on 69-aastane matroon Orin. Laitmatute hammastega Orin ei ilmuta mingeid väsimuse märke. Olles aga tunnistajaks võikale vaatepildile, kus ühe külakaaslase poeg oma vastupunnivat isa Narayamale tirib, otsustab ta surmale väärikalt vastu minna. Ohjad on Orini käes kuni lõpuni; tema on see, kes oma murtud südamega poega viimasele matkale kannustab. Aeglaselt oma lumest pensioni alla mattuvat Orinit kujutavad filmi lõpukaadrid on tõeliselt liigutavad ja mällusööbivad.

Filmi tegevusajast võib-olla üksnes poolsada aastat hiljem töötas maakera teises otsas Cambridge’i matemaatik Frank Ramsey (tema suri juba 26-aastaselt) välja oma optimaalse säästmise teooria. Ramsey mudeli lähtekohaks on tingimus, et indiviidi eluaegse tarbimise nüüdisväärtus ei saa olla suurem kui tema sissetuleku nüüdisväärtus. Üksikute perioodide lõikes võib aga tarbimine sissetulekut nii ületada kui sellest maha jääda. Konkreetse inimese ajaline tarbimismuster sõltub tema loomulaadist: üks kuhjab endale nooruses suured võlad ja kulutab ülejäänud elu nende tagasimaksmiseks. Teine ei võta küll kunagi laenu, kuid pidutseb headel päevadel täie rinnaga ning imeb kasinamatel käppa. Kolmas suudab säästa kuitahes pisukesest sissetulekust.

Tagasi üles