P, 24.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

20 aastat vabaduse ja demokraatia võidust

Facebook
Comments
Mees asetab lilli Berliini müüri allesjäänud osale piiri ületamisel hukkunute mälestuseks.
Mees asetab lilli Berliini müüri allesjäänud osale piiri ületamisel hukkunute mälestuseks. Foto: AFP / Scanpix
Sametrevolutsiooni läidetud tuli võlulaternas loidab tänaseni, inspireerides demokraatia nimel peetavat heitlust kogu maailmas

Angela Merkel
Saksamaa liidukantsler:

Saksamaa õnnelikumad tunnid

9. november 1989 on kõige õnnelikum päev Saksamaa uuemas ajaloos – 20 aastat tagasi avati Berliini müür ja sellega sillutati tee Saksamaa ühtsusele. See päev muutis paljude inimeste elu, ka minu elu.

Mäletan veel täpselt, milline päev oli 9. november 1989, kui tulin õhtul töölt teaduste akadeemiast ja kuulsin telerist, et varsti avatakse piir. Ma polnud päris kindel, mida see täpselt tähendab, kuid helistasin kohe oma emale ja rääkisin talle seda uudist. Seejärel läksin ma, nagu meil neljapäeviti kombeks oli, sauna.

Pärast seda nägin, mis toimus Bornholmi tänaval: tuhanded inimesed olid asunud teele üle silla, et minna linna lääne poolele. Ühinesin selle inimrongiga ja me rõõmustasime kõik koos selle uskumatu päeva üle.

Sel esmaspäeval (eile – toim) kutsusin ma Berliini inimesi, kellega see teekond veel kord läbi käia. Nende seas on inimesed, kes on selle päevaga eriliselt seotud.

Ühed neist on kodanikuõiguste aktivistid, kelle vapruse tõttu viisid vabadus- ja demokraatiapüüded selleni, et müüri langemine võimalikuks sai. Teiseks kirik, kes toonases SDVs julgelt arvamusvabadust kaitses. Kolmandaks need inimesed, kes toona, 9. novembril, seda teed läksid.

Ma rõõmustan, et me seda kogemust meenutame, ja võib-olla saavad nii ka palju nooremad inimesed osa sellest, mis noil õnnelikel tundidel 20 aastat tagasi Saksamaal toimus.
9. novembri õhtul me mõtleme neile õnnelikele tundidele. Me kuulame neid, kes müüri langemise tunnistajad olid. Meile tuleb palju külalisi, kes meiega koos olnut meenutavad.

Teisalt rõõmustan, et nelja liitlase riigipead ja Euroopa Liit minu kutse vastu võtsid ning meiega seda sündmust tähistavad. President Medvedev, president Sarkozy ja peaminister Brown ning Hillary Clinton kui USA välisminister räägivad inimestega Brandenburgi värava juures. Nad esindavad nelja endist liitlast, kes aitasid sillutada teed Saksamaa ühtsusele.

See saab olema väga emotsionaalne sündmus ning mul on hea meel, et sellest võtavad osa ka Mihhail Gorbatšov, Lech Wałęsa ja Ungari toonane peaminister Miklós Németh. Neil kõigil on oluline roll, et Saksamaa ühtsus võimalikuks sai.

Gorbatšov, kes tegi võimalikuks, et Kesk- ja Ida-Euroopa riigid said ise oma tee valida. Wałęsa kui Poola solidaarsusliikumise aktivist. Németh, kellel oli 1989. aastal julgust avada Austria-Ungari piir.

See saab paljude inimeste jaoks olema päev täis liigutavaid hetki. Ja meie jaoks on eriti kaunis, et me saame seda päeva tähistada koos oma Euroopa naabritega. Saksamaa ühtsus ja Euroopa Liit – need on ühe medali kaks külge ja nii jääb see ka tulevikus. Meie, sakslased, ei unusta oma naabreid ja liitlasi, tänu kellele Saksamaa ühtsus võimalikuks sai. 

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles