N, 23.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Jaan Ginter: igikestev seadusloome ja võitlus nõukogude iganditega

Jaan Ginter
, Tartu Ülikooli õigus­teaduskonna dekaan
Jaan Ginter: igikestev seadusloome ja võitlus nõukogude iganditega
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tartu Ülikooli professor Jaan Ginter.
Tartu Ülikooli professor Jaan Ginter. Foto: Margus Ansu

Need Postimehe lugejad, kes jõudsid aktiivsesse ühiskondlikku ellu sovetiajal, mäletavad tõenäoliselt hästi seda, kuidas siis kõik paha oli kodanlik igand. Nii mõneski väitluses oli mingi nähtuse kodanlikuks igandiks tembeldamine sageli kasutatav, omajagu alatu võte, mis õnneks selle väite esitaja paljudele ebausaldatavaks muutis. Nüüd oleme 22 aastat elanud uue iseseisvuse ajal.


90ndate alguses oli suur osa kiiretest õigusreformidest vajalik just sovetiaja rumalusest ja reguleerimatusest üle saamiseks. Iseseisvusaja uuel põlvkonnal on praegu ilmselt raske ette kujutada, et kunagi olid olemas niisugused kuriteod nagu «nõukogudevastane agitatsioon ja propaganda» või «eraettevõtjalik tegevus». Muidugi oli selliste värdkuritegude seaduseraamatutest kustutamine võitlus nõukogude iganditega. Kindlasti väga teretulnud võitlus! Täpselt samamoodi oli nõukogude iganditega võitlus ka näiteks kinnistusraamatusüsteemi loomine või äriühingute toimimise reguleerimine.

Märksõnad
Tagasi üles