Sisukord
Arvamus
Postimees
10.08.2020
«Eesti on ju e-riik. Kuidas siis nii läks?» (21) Eesti Eesti lühiuudised Katastroof nõudis 14 inimese ja lennufirma elu Eesti mee müük kasvas hüppeliselt Majandus Hinnalangus tuleb kasuks jõukamatele (3) Dollar odavnes juuli teises pooles järsult Majanduse lühiuudised Välismaa Minsk jäi ärevalt ootama valimiste järellainetust (5) Välismaa lühiuudised Liibanonlased nõuavad võimukandjate kõrvaldamist (1) Instagrami-aktivistid paljastavad Egiptuse eliidi jõledusi Arvamus Juhtkiri: digiriigi kõikuv kuvand (1) Tuuli Põhjakas: vajalik puhkus «tavalisest» Jürgen Ligi: Martin Helme huvide konflikt (104) Kaarel Vanamölder: kriisikevade õppetund? (2) Lemmit Kaplinski: peatagem raudtee elektrifitseerimine (12) Edward Lucas: õnn väljendada arvamust (4) Kultuur Tartuffi soovitused: traditsioonilised lembeavaldused ja iseäralikud armastuslood (1) Toomiku helged varjundid (14) Sport Anett Kontaveit jahib karjääri teist triumfi Spordi lühiuudised Vundamendi ladumine võttis peatreeneri isegi korraks naeratama Lillemets rassis end üksinda maailmas teiseks, Alver tõukas Balta troonilt Tartu Napsumüügi piirang paneb pubid proovile ja ööklubid kinni (4) Kätlin Konstabel: koroonajooksikud, mõistus ja tunded Unustage rohelised mehikesed! (1) Metsatüli jõudis kohtusse (1) Tartu lühiuudised Ööd on siin mustad ja rahvast kõvasti vähem kui reedeti tavaliselt Raha ajas Naiivi pidajad ja majaomaniku tülli Õed püüavad mitte lasta elul endast üle sõita Kriis tõi juurde hulga linnaaednikke Meelelahutus Koomiks Sudoku

Paul Goble: male, kabe, Süüria ja Baltimaad

3 min lugemist
Paul Goble FOTO: Erakogu

Praegu Süüria ja Ida-Euroopa ümber toimuv peaks virgeks lööma kõik, kes ei ole veel märganud, et Moskva mängib malet, Washington aga kabet. Need on nii erinevad mängud, et inimesed, kes soovivad mõista praegust olukorda ja tunnevad muret tuleviku pärast ühes või teises piirkonnas, peavad tõsiselt keskenduma. Nagu teada, ei võida males see, kellel on rohkem nuppe, vaid see, kes asetab need nii, et tulemuseks on vastase kuninga matt. See nõuab mõnigi kord mõne nupu ohverdamist ja käike, mis näiliselt irduvad põhjalikult mängija kesksest strateegiast. Kabes aga võidab see, kes suudab kõrvaldada kõik vastase nupud. See on õige raske, sest kuni ühe poole nupud pole jõudnud mängulaua teise serva ja muutunud kabedeks, on kõik nupud igas mõttes võrdsed.

Tellijale Tellijale

Mida see tähendab ülekantuna rahvusvahelisse poliitikasse? Lihtsalt öeldes seda, et malet mängiv valitsus peab silmas pidama kogu mängulauda, olema valmis ohverdama oma huvid ühes kohas, et edendada neid mujal, ja võib võita isegi siis, kui objektiivne hinnang näitab, et riik on nõrgemas positsioonis kui tema vastased, eriti kui ta tegutseb julgelt ning kombineerib vastasele ootamatult käike ühes piirkonnas liikumisega mujal – olles kindel, et kui vastased mängivad kabet, siis nad kas ei märka seoseid või panustavad kõikjal liiga palju.

Kabet mängiv valitsus on aga täpselt vastupidises olukorras: ta võib küll olla objektiivselt tugev, aga peab kõiki olukordi käsitlema nii, nagu käiks mäng elu ja surma peale. Seepärast ei kipu niisugune valitsus liikuma mänguväljal kiiresti ja julgelt, vaid pigem kaitseb status quo’d ja satub tihtipeale olukorda, kus ta paistab tegelikust märksa nõrgemana nii oma vastastele kui ka oma sõpradele ja isegi iseendale.

08.08.2020 10.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto