Sisukord
AK
Postimees

Religiooniteaduse sünd Eestis

3 min lugemist
Raamat Riho Saard «Kristluse ajalugu selle algusest täna­päevani» Argo TTP AS, 2013 655 lk FOTO: Repro

Riho Saard jutustab loo, kuidas kristlusest sai vahend antiikmaailma hävitamiseks ja kuidas tuhat aastat hiljem, renessansi ajal, toimus vastupidine. Hellenistlike väärtuste abil kukutati paavstluse poliitiline ülemvõim. Saard läheb oma kriitilise kristluse ajalooga veelgi kaugemale ja astub vastu kiriku poliitilistele võimupüüdlustele. Nagu tema teosest lugeda võime, on kiriku ja riigi liit  vägivaldsuse tekitaja.

Tellijale Tellijale

Saard kirjeldab mütoloogiavaba algkristlust ja mõningaid kristluse mõtteloo peateemasid. Kristlus sündis eri kirikute vahelise võitlusena. Õnnetus juhtus kristlaste võimule saades 4. sajandil, kui riigivõimuga koostööd tegevad kristlased muutusid vägivaldseks. Usutunnistusliku mütoloogia uskujate ja paavst­luse tõusuga algas sektantlik kirikute paljususe hävitamine. Kui Euroopas kadus ariaani kirik, siis idamaadele levinud nestoriaani kirikut polnud kauguse tõttu võimalik likvideerida.

Nestoriaani kirik levis üle Aasia Hiinani ja õitses helleenide mõttetarkuse ja teaduse pinnal. Nestoriaanid on näide humanistlikust kristlusest. Saard on nagu arst, kes kirjeldab haiguse teket, kulgu, sümptomeid ja määrab ravi. Teoses kujutatakse teoloogilise antisemitismi tulemusi ja paavstikiriku inimvaenulikust.  

Hommikumaa sõjakäikude tulemus oli islamimaailmas sündinud viha kristliku lääne vastu. Ka eestlaste vägivaldse kristlusesse pööramise veast saadi Poolas aru juba 1414. aastal (lk 187). Autor kirjeldab ausalt vägivaldsust, mis lähtub kristlusest.

14.07.2020 15.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto