Sisukord
Tartu
Tänane leht
22.09.2020
Elupäästja: sõita ma oskan ja täiega panin! Rikkusin liiklust. Eesti Iga viies koroonaviirusega nakatunu jõuab haiglasse Louis Freeh’ üllatusesinemine selgust ei toonud (5) Eesti lühiuudised Transpordi arengukava sihib kliimaeesmärke Belobrovtsev: Härmi käitumist on raske mõista Majandus Suurpangad kahtlustasid, kuid lasid musta raha tehingud ikka läbi (1) Sel aastal valmib Eesti riigieelarve teisiti Välismaa Välismaa lühiuudised Küprose blokk lükkaski Valgevene ülemkogule (3) Viiruslaine viis Hiina roti- ja maokasvatajatelt elatusallika Arvamus Juhtkiri: meie igapäevane rahapesu (2) Henri Zeigo: maaelu vajab verevahetust Urmas Paet: majandusministri prohmakas Iverson Ng: tõeline pandeemia on Hongkongi totalitaarsus Merilin Aruvee: hea eesti keele oskuse tagab kool tervikuna Marianne Paimre: kes pooldavad vaktsineerimist? REGIONAALARENG ⟩ Kristi Grišakov: väikelinnadel tekib julgus tunnistada kahanemist REGIONAALARENG ⟩ Antti Roose: härra linnapea, me peame rääkima kahanemisest! REGIONAALARENG ⟩ Dmitri Moskovtsev: elukeskkonna kvaliteeti saab tõsta ka kokkutõmbuvates linnades REGIONAALARENG ⟩ Jiří Tintěra: Valga kesklinna kolivad pooltühjade korterelamute elanikud REGIONAALARENG ⟩ Anu Needo: Kiviõli planeering on võimaldanud kiirelt kohaneda Kultuur Algasid Rainer Sarneti filmi «Vaino Vahingu päevaraamat» võtted Eesti Draamateatri uus rahalehm Kultuurist lühidalt Inglismaa mineviku ja oleviku kohtumine Sport Spordi lühiuudised Dopinguarst Schmidti teod tulevad päevavalgele Pooleldi lukus maailm pikendas Eesti kohtunike reisi kahe ööpäeva võrra Ülevaade ⟩ Mis saab ühistest pallimänguliigadest? Lätlased teevad sportlastele küll erandeid, kuid see käib enamikule üle jõu Tervis Tervise lühiuudised Liigeseprobleemidest aitab jagu saada liikumine Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lendurid jõuavad ühe tiiviku alla

2 min lugemist
Tiivikukujuline Eesti Lennuakadeemia õppehoone jääb lennuraja lähedale, vaid kiviviske kaugusele Ülenurmel asuvast lennujaamahoonest. Päris oma maja pole lennuakadeemial alates 1993. aastal asutamisest olnudki. FOTO: Arhitektibüroo Lunge & Ko

Nädala alguses sai allkirjad projekteerimis- ja ehitusleping ning peagi läheb Tartu lennujaama kõrval lahti suur ehitus. Seda valmivat hoonet on lennundustudengid oodanud juba kooli asutamisest saadik.

Tellijale Tellijale


Eesti Lennuakadeemia 300 tudengit – tulevast pilooti, lennundusjuhti ja mitmeid teisi lennundusspetsialiste – on praegu pillutatud laiali maaülikooli ja Tartu Ülikooli õppehoonetesse ning Ülenurmele lennujaama majja.

Järgmise aasta kevadel on lootust olukorra muutuseks: lennuakadeemia saab päris oma maja Ülenurmele, lennujaama vahetusse lähedusse. Temaatiliselt on maja tiivikukujuline.

Ühes kohas asuvat õppekompleksi on nii lennuakadeemia töötajad kui üliõpilaskond kaua oodanud, on Eesti Lennuakadeemia arendusprorektor Kaido Kasak kindel. Ka praegu õpib osa tudengeid lennujaamas, mis aga asub turvaalas. See tähendab, et üliõpilastel on õpperuumidesse pääsemiseks tarvis erilube.

Peretunnet pole


Esimese kursuse veedavad tudengid Tartu Ülikoolile kuuluva Tähe tänava füüsikahoone õppeklassides ja -laborites. Seejärel asuvad nad Kreutzwaldi tänavale maaülikooli õppehoonesse. Pärast seda on õppurid erinevates kohtades praktikal.

«Tudengitel ei olegi praegu sellist ühtset peretunnet – kõik on ilmalaanel laiali,» kirjeldas Kasak. Ta on kindel, et uus maja annab koolile ühtse hingamise.
Uus maja sarnaneb põhikujult lennukitiivikuga. Maja idee ja projekti autoriks on arhitektibüroo Lunge ja Ko. Ühtekokku kulub hoone ehituseks 52,6   miljonit krooni.

Projektist nurgakivi panekuni polegi enam kaua jäänud – Kasak lubab, et juba mõne nädala pärast on lennujaama kõrval ehitustööd näha.
Pidulik nurgakivi paigaldamine on kavandatud juuni algusesse.

Maja ise peaks aga valmima aasta pärast aprillis ja 2011. aastal antakse lõpetajatele diplomid kätte juba uues hoones.

Ühiselamu küsimus õhus


Kuigi õppekompleks saab ühe katuse alla, jääb esialgu lahendamata õpilaste ühiselamu küsimus. Kasaku sõnul elavad tudengid praegu Tartu Üliõpilasküla üliõpilaselamutes, kui neis kohti on.

Kavandatava õppehoone kõrval asub valla sotsiaalmaja, millest kahel korrusel olevaid tube üürib lennuakadeemia tudengite majutamiseks.

Kuigi üliõpilaselamu paiknemine õppekompleksi lähedal oleks tarvilik, ei võimalda praegu Euroopa Liidu struktuurifondidest tulev raha seda ehitada.
Samuti pole kiita ajutised elamistingimused valla sotsiaalmajas. Seega esialgu jäävad tudengid edaspidigi üliõpilasküla ühiselamutesse.

Et tudengite õppe- ja elukohad jäävad üksteisest võrdlemisi kaugele, tekib küsimus, kuidas hakkab käima transport. Kasaku kinnitusel on lennujaam praeguseks juba sedavõrd Tartu linna osaks saanud, et ka transpordivõimalused on tublisti paranenud.

Lisaks on tudengid harjunud käima lennujaama õppetööle autodega, jagades mitmekesi ühte autot, seega linna keskusest kaugel asumist Kasak probleemiks ei pea.

Eesti Lennuakadeemia

21.09.2020 22.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto