Sisukord
AK
Postimees
10.08.2020
«Eesti on ju e-riik. Kuidas siis nii läks?» (20) Eesti Eesti lühiuudised Katastroof nõudis 14 inimese ja lennufirma elu Eesti mee müük kasvas hüppeliselt Majandus Hinnalangus tuleb kasuks jõukamatele (3) Dollar odavnes juuli teises pooles järsult Majanduse lühiuudised Välismaa Minsk jäi ärevalt ootama valimiste järellainetust (5) Välismaa lühiuudised Liibanonlased nõuavad võimukandjate kõrvaldamist (1) Instagrami-aktivistid paljastavad Egiptuse eliidi jõledusi Arvamus Juhtkiri: digiriigi kõikuv kuvand (1) Tuuli Põhjakas: vajalik puhkus «tavalisest» Jürgen Ligi: Martin Helme huvide konflikt (99) Kaarel Vanamölder: kriisikevade õppetund? (2) Lemmit Kaplinski: peatagem raudtee elektrifitseerimine (14) Edward Lucas: õnn väljendada arvamust (4) Kultuur Tartuffi soovitused: traditsioonilised lembeavaldused ja iseäralikud armastuslood (1) Toomiku helged varjundid (14) Sport Anett Kontaveit jahib karjääri teist triumfi Spordi lühiuudised Vundamendi ladumine võttis peatreeneri isegi korraks naeratama Lillemets rassis end üksinda maailmas teiseks, Alver tõukas Balta troonilt Tartu Napsumüügi piirang paneb pubid proovile ja ööklubid kinni (4) Kätlin Konstabel: koroonajooksikud, mõistus ja tunded Unustage rohelised mehikesed! (1) Metsatüli jõudis kohtusse (1) Tartu lühiuudised Ööd on siin mustad ja rahvast kõvasti vähem kui reedeti tavaliselt Raha ajas Naiivi pidajad ja majaomaniku tülli Õed püüavad mitte lasta elul endast üle sõita Kriis tõi juurde hulga linnaaednikke Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kosmopolis’e tsivilisatsioon

4 min lugemist
Mahatma Gandhi FOTO: SCANPIX

Isoleeritud kultuuriruumide vähenemine on inimkonna viinud kultuuride ja usundite segunemisele. Kui Euroopa vallutas kunagi osa Aasiast, tekkis Indias uuendusliikumine, mis viis uue inimesepildini. Aasialase jaoks on õhtumaa saanud kultuuride ühtesulamise kohaks. Nüüdseks on kõik maailma suurlinnad kujunenud üleilmse kultuuri keskusteks. Meil nimetataks seda Ameerikast lähtuvalt massikultuuriks.

Tellijale Tellijale

Kultuuride mõjud ei ole enam üherajalised sõiduteed. Mõjud on vastastikused, eelkõige Aasiaga. Tehniline maailmapilt liikus Euroopast Aasiasse. Aasialased olid valmis üle võtma ka Euroopa vaimsust, aga seda polnud. Oli positivism (õpetus kogemuse esmasusest), aga arvude ja valemite jadale ei raja maailmakultuuri. Uus inimesepilt tekkis Aasias ja jõudis sealt Euroopasse. Eurooplased ei olnud selliseks tagasimõjutuseks valmis.

Aasialased olid valmis üle võtma mitte ainult tehnika, vaid ka Euroopa ja Ameerika vaimsuse. Aga peagi küsisid nad pettunult, kas tulevast maailmakultuuri saab rajada matemaatilistele ja loodusteaduslikele mõistetele. Kui maailm on majanduslikult ühendatud ühtseks süsteemiks, kas säilib elu õige mõtestamine? Aasialased otsisid seejärel mõtteid, mis oleksid inimestele õigeks aluseks tehnika kasutamisel. Tekkis üleilmne inimkonna ühiskultuur (nimetan seda kosmopolis), mis ühendab ida inimesepildi ja lääne tehnika.

08.08.2020 10.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto