Urmas Pappel: Xi Jinping elustab Mao ajastu vaimsust

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

FOTO: Reuters/ScanPix

Hiina presidendi ja kompartei peasekretäri Xi Jinpingi algatatud «kriitika ja enesekriitika» kampaania elustab Mao ajastu vaimsust, mil oldi veendunud, et bürokraatlik riigiaparatuur vajab pidavat puhastust. Samas näitab alanud massikampaania Hiina riigiaparaadi haavatavust ja suutmatust tulla toime üha enam killunenud ühiskonna probleemidega.

Septembri lõpus veetis Hiina Rahvavabariigi presidendi ja Hiina Kommunistliku Partei peasekretär Xi Jinping mitu päeva, väisates Põhja-Hiinas asuva Hebei provintsi ametkondi, et innustada sealseid poliitikuid end ja oma kolleege kritiseerima. Seda kõike eesmärgiga edendada Hiina poliitilist kultuuri. Ametnikele anti kuus kuud aega, et enesekriitikaks ja teiste kritiseerimiseks valmistuda. Kriitikasessioon kestis kaks päeva. Ainus, keda kohal viibinud kõrgetest poliitikutest ei kritiseeritud, oli Xi Jinping ise.

Tegemist on järjekordse massikampaaniaga, mis Hiina ametliku uudistekanali Xinhua teatel püüab «edendada Hiina Kommunistliku Partei ametnike, liikmete ja laiade masside vahelist lävimist ning kõrvaldada ebasoovitatavad töömeetodid, nagu formalism, bürokraatia, hedonism ja luksuslikkus».

Tagasi üles