Sisukord
Arvamus
Postimees
05.08.2020
Klubijuhid kaitsevad oma ärisid ja näitavad näpuga pigem viirusekandjate poole Eesti Eesti lühiuudised Uhiuut Reidi teed tabas veeuputus Rahvusvaheline hipilaager peab Lõuna-Eestis taas asukohta vahetama Kui suurt kahjutasu ei tule, saab Helme esimesena teada (9) Postimehe dokk ⟩ Eesti mehe hämmastav lugu: ISISe kuulirahe alt pussitaja noa otsa Tartus (10) Majandus Majanduse lühiuudised TikToki ootab ees sunnitud paaripanek Microsoftiga (1) Pensionireformi saatus selgub oktoobris (6) Välismaa Ekskuninga vari Hispaania monarhia kohal Norra kardab viiruse levikut koroonalaevalt maismaale Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: Seedri seeme riigikohtus (4) Peatoimetaja Mart Raudsaar: Mente et manu* (9) Marek Strandberg: uus hügieenistandard (4) Neeme Raud: tööandjate «diktatuur» (22) Dmitrijs Astašonoks: amortiseeruva kinnisvara lõks Erkki Bahovski: suursaadiku kimbatus (30) Kultuur Kultuuri lühiuudised Tormise elu oli võitlus oma rahva muusikalise emakeele eest Tantsuline linnaplaneerimine: seinad üles laome, kopsime ja taome Sport Analüüs: kes ja miks jäid silma korvpallikoondise suvest? Taas Eesti meistri tiitlit jahtiv Kanter jäi saladusli­kuks Puust ja punaseks: Meistrite liiga naaseb, aga kus, milliste reeglite ja kellega? Tartu Abilinnapeade suhtlusvea ja korraldaja rutakuse tõttu jääb ära jooksuvõistlus Terviseametnik: Tartu lukkupanekut keegi ei aruta Pool muna või tühi koor? Meil on kohe vaja uusi piiranguid Sotsiaalminister: hetkel karmimaid meetmeid tarvis ei lähe Tartu lühiuudised Maskikandjaid liigub rahvarohketes kohtades vähe (3) Tartus on haiglaravil kolm koroonahaiget (1) Suur liiklussõlm läbib Lidli jaoks uuenduskuuri (3) Alanud hooajal võib küttida 93 karu Panoraamseks kloonitud kurviline mängufilm linastub vaid üks kord Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kalle Muuli: Eesti Üliõpilaste Selts

2 min lugemist
Eesti Üliõpilasseltsi taasasutajad 1988. FOTO: eys.ee

Eesti Üliõpilaste Seltsi kogunesid 1988. aasta jõulukuu esimesel päeval taastama ainult väga vanad ja väga noored mehed. Vähemasti üks põlvkond oli vahelt justkui kadunud. See kuldsete kuuekümnendate nime all tuntuks saanud komsomolipõlvkond paistis ühiskonnas silma kõikjal, ka Rahvarindes ja komparteis, kuid vanimasse üliõpilasseltsi, kes oli kinkinud Eestile rahvuslipu, ei mahtunud sealt suurt kedagi.

Tellijale Tellijale

Seltsi taastamise pidulik tseremoonia algas lipu pühitsemisega Peetri kirikus, kus oli õpetajaks EÜSi vilistlane Harald Tammur. Lipp oli küll eestiaegne, kuid siiski mitte see siidist iludus, mis EÜSi esimese lipuna ja kõigi sinimustvalgete emana oli valminud Karl August Hermanni abikaasa Paula Hermanni, tema õe Miina Härma ja Emilie Beermani näputööna 1884. aasta kevadel.

EÜSi esimese lipu asukohta teadsid veerand sajandit tagasi Eestis kõigest kolm-neli inimest. Saatuse irooniana varjas seda okupantide ja kommunistide eest kompartei Rakvere rajoonikomitee juht Toomas Kork. Tema sugulane, EÜSi omaaegne esimees Karl Aun oli sõja lõpul Eestist põgenedes peitnud lipu Tartumaal Läänemardi talu korstnajala sisse. Sealt söandati see välja võtta alles kolm aastat pärast EÜSi taastamist, 1991. aasta jõulude ajal, kui Eesti oli juba iseseisev riik.

04.08.2020 05.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto