Sisukord
Välismaa
Postimees
06.07.2020
Estoonlased lahkavad Aivar Mäed tabanud süüdistuste tagamaid (2) Eesti Eesti lühiuudised Riigikogu koguneb arutama töölubade pikendamist Martin Helme lubab uut tooni Riigikülasse tulekivi tooma Majandus Majanduse olukord on halb, aga tulevik pakub lootust Majanduse lühiuudised Välismaa Uued viiruskolded sunnivad tuhanded inimesed koduseinte vahele Välismaa lühiuudised PÕHJALA VAADE ⟩ Noori rõhub stress ja ühiskondlik surve Doonau delta traditsiooniline eluviis taandub mootorimüra ees Arvamus Peatoimetaja Mart Raudsaar: ajakirjandus ei ole kohus (1) Juhtkiri: EKRE ujub jõuliselt vastuvoolu (2) Juku-Kalle Raid: dalai-laama juubelil on paras meenutada, et ükski autoritaarne suurriik ei ole lihtsalt niisama altruistlik Raimond Kaljulaid: kuidas toetada maaomavalitsusi? 5. juuli 1940: valimisetendus algab Kultuur Kapitalist astub kirikusse ja küsib: «Palju maksab?» Elab veel funk Kultuuri lühiuudised Kas on kerge olla noor?* Sport Tänak meelitas Viru rallile oodatust rohkem pealtvaatajaid Spordi lühiuudised Karistused rikkusid Hamiltoni nädalavahetuse Flora võidutses, Trans kurvastas, Paide rõõmustas Tartu Piret Bristol: muutuste arhitektid Ott Kiens: roheline orav Tartu linnapildis Parkide elurikkuse projekt ei taotlegi harjumuspärast ilu Autovabaduse puiestee avanes rõõmsalt ja rahvarohkelt Tartu lühiuudised Koroonaepideemiajärgne aeg hoiab kliinikumi töötajad valvel (3) Värvika ajalooga Kavastu jõeparv sai uue kuue Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kuidas ma Mandelaga kohtusin

2 min lugemist

Olin lapsepõlves palju kuulnud Nelson Mandelast kui väsimatust vabaduse ja õigluse eest võitlejast, kes oma põhimõtete ja arusaamade pärast vanglas pidi viibima. Mäletan, et kui ta 1990. aasta veebruaris vabanes, vaatasin televiisorist tema vastuvõttu Kaplinnas. Hilisemast ka seda, kuidas ta 1993. aastal koos tollase LAVi presidendi Frederick de Klerkiga Nobeli rahupreemia sai ning tänukõne pidas.

Tellijale Tellijale

2004. aastal olin esimest korda LAVis ning jõudsin Mandelale veel lähemale – kohtusin Mandela abikaasa Graça Macheliga. 2006. aastal kolisin LAVi elama ning kõik selle poliitilise ja ühiskondliku eluga seotu sai mulle väga tähtsaks. Kuna suhtlesin mitmete kohalike poliitikute ja ettevõtjatega, siis juhtuski, et kohtusin Mandelaga ühel väikesel üritusel. Rääkisime temaga nii Eesti kui ka LAVi iseseisvumisest, Eesti e-valimistest ning pronkssõduri kuju eemaldamisest.

Kuigi olin loonud temast juba ammu oma ettekujutuse, on kohtumisest kõige enam meelde jäänud kaks asja. Esiteks tema sügav rahulikkus ja olek, justkui kulgenuks ta lihtsalt oma teed, mida keegi teine ei suuda väärata. Ta teadis, et tal on õigus. Sellise stiili pärast süüdistati Mandelat – küll väga leebelt – autoritaarses juhtimises. Mulle tundub, et tema jaoks olid väärtused nagu, lugupidamine, võrdsus ja õiglus aga nii olulised, et nende nimel ta kompromisse ei teinud.

04.07.2020 06.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto