Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Oliver Kund: eestluse päästmine

Oliver Kund FOTO: Mihkel Maripuu

Nägin hiljuti unes, kuidas Rosimannus ja Michal leppisid kokku grandioosses plaanis sajad tuhanded välismaale lahkunud eestlased kodumaale tagasi meelitada. Kuivõrd aktsioon kujunes unes häbematult edukaks, asusin hommikul ärgates uurima, kas hiljuti valitsuses kinnitatud rahvuskaaslaste programmis 2014–2020 võiks leiduda mõni sõrmejälg sellise sobingu kohta. Selgus saabus peagi – see on üks neist kokkulepetest, mida lihtsalt pole olnud.

Tellijale Tellijale

2004. aastal rahvastikuminister Urve Palo alustatud rahvuskaaslaste programmides etniliste eestlaste tagasimeelitamiseks valitseb veel aastaid hiljemgi kahetsusväärselt sama retoorika. Endiselt nenditakse, et väljaspool riigipiire elab 1,1 miljonist eestlasest 150 000 – 200 000, suur osa neist (lõplikult?) sulandunud asukohamaa rahvastikku. Täpset arvu ei tea keegi.

Kui esimeses programmis 2004. aastal keskenduti ajaloolise ida diasporaa kultuuriseltsidele, siis viimases vaadatakse tõele valusalt näkku – eestlasi on siit läände lahkunud nii palju, et neist tekkinud uued kogukonnad vajavad riigilt koole, laagreid ja kultuuriüritusi. Teadaolevalt õpib välismaal asuvates eesti koolides tänavu 3200 last, 2020. aastaks on neid üle viie tuhande.

26.11.2021 27.11.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto