T, 6.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eesti X-tee e-teenused hakkavad laienema Soome

Karin Kangro
, reporter
Facebook Twitter
Comments
Foto: Panther Media/Scanpix

Eesti annab Soomele kasutada riikliku andmevahetuskihi ehk X-tee lahenduse, mis võimaldab luua ühiseid elektroonilisi teenuseid. Esimesed katseprojektid algavad tuleval aastal, kui andmeid hakkavad vahetama maksuametid ja sotsiaalkindlustusametid.

Eesmärgiks on võetud põhimõte, et inimesed ei peaks teises riigis tegutsedes uuesti esitama andmeid, mida nad ühes riigis on korra juba esitanud. Nii näiteks ei pea ettevõtjad edaspidi mõlemas riigis tõendama maksuvõlgade puudumist ning paberil pensionikindlustustõendi Soome viimisest pääsevad igal aastal ka need Eesti inimesed, kes soovivad seal ametlikult töötada.

«Samasuguseid teenuseid tahame leida ka teistest valdkondadest,» kinnitas riigikantselei strateegiabüroo info- ja kommunikatsioonitehnoloogia nõunik Siim Sikkut ning lisas, et tulevikus võiks saada Eesti digiretseptiga ravimeid osta Soomes ja samamoodi võiksid üle lahe arstide vahel liikuda inimeste terviseandmed.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles