N, 2.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Time’i aasta inimeseks valitud paavsti süüdistatakse marksismis

Time’i aasta inimeseks valitud paavsti süüdistatakse marksismis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Time’i aasta inimeseks valitud paavst Franciscus.
Time’i aasta inimeseks valitud paavst Franciscus. Foto: Repro

USA uudisteajakirja Time tänavuse aasta inimese tiitliga tunnustatud paavst Franciscus on saanud Ameerika äärmuskonservatiivsete kommentaatorite marksismisüüdistuste märklauaks.


Arvustajate väitel väljendab kirikupea marksistlikke seisukohti oma möödunud kuul ilmunud ekshortatsioonis (paavsti üleskutse – toim) «Evangeeliumi rõõm».

Itaalia ajalehes La Stampa ilmunud intervjuus vastas paavst kriitikale märkusega, et kuigi ta teab paljusid häid marksiste, ise ta siiski kommunist pole.

Paavst rõhutas, et tema majandussüsteemi kriitika ei põhine mitte mingil värskel analüüsil, vaid on puhtalt katoliku sotsiaalõpetuse ülekordamine. Paavsti allkirja kandev dokument ütleb näiteks, et ebaõiglane majandussüsteem tapab ja reguleerimata kapitalismist on saanud uut sorti türannia.

Katoliku sotsiaal­õpetus on muuseas täiesti ametlikult aluseks ka näiteks Angela Merkeli kodupartei Kristlik-Demokraatliku Liidu ja paljude teiste Euroopa konservatiivsete erakondade sotsiaalse turumajanduse doktriinile.

USA raadiosaatejuht Rush Limbaugh teatas aga, et «Evangeeliumi rõõm» on puhas marksism. Sama süüdistust kordasid hiljem nn Teepartei liikumise esindajad ja telekanal Fox.

Paavst Franciscus liigitab end vaadetelt mõõdukaks konservatiiviks ning on omal ajal teravalt arvustanud vasakpoolset vabastusteoloogia liikumist.

Ajakiri Time põhjendas oma möödunud nädalal teatavaks tehtud valikut aasta inimese kohale sellega, et paavst Franciscusest on saanud uus maailma südametunnistuse hääl. Time’i tegevtoimetaja Nancy Gibbsi sõnul on haruldane, et uus tegija maailmaareenil tõmbab nii ruttu nii palju tähelepanu kui märtsis maailma 1,2 miljardi katoliiklase juhiks valitud 76-aastane kirikupea.

«Ta on paigutanud end meie ajastu suurte arutelude keskmesse: rikkusest ja vaesusest, õiglusest ja õigusest, läbipaistvusest, kaasaegsusest, globaliseerumisest, naiste rollist, abielu iseloomust, võimu kiusatusest,» iseloomustas Gibbs.

Vatikani pressiesindaja Frederico Lombardi tervitas ajakirja valikut. «See on positiivne märk, kui üks rahvusvahelise meedia mainekamaid tunnustusi antakse kellelegi, kes jutlustab vaimseid, usulisi ja moraalseid väärtusi maailmas ning räägib efektiivselt rahu ja suurema õigluse eest,» leidis Lombardi.

Märksõnad
Tagasi üles